Pekin Moda Haftasında İlginç Tema: Hava Kirliliği

Kategori : GÜNDEM,Toplum |
Fotoğraf: EPT

Fotoğraf: EPT

Çin’de artan hava kirliliği ve sürekli yaşanan sis ortamı, moda tasarımcılarına ilham oldu. Pekin’de moda haftasının ana teması hava kirliliğine karşı ağız maskesiydi.

Seyircilerin birçoğu 19 Ekim’de Pekin’de gerçekleşen uluslararası maratonu hatırladı. Pekin’deki maraton günü hava kirliliğini ölçen AQI (Hava Kalitesi Endeksi) değeri 328- çıktı. Bu değer “şiddetli kirlilik” anlamına geldiği için koşucular maske ile koştular.

Moda haftasında altın ödülü Toray Koleksiyon (Nefes) adlı ve çevre konusuna dikkat çeken tasarımlarıyla Liu Wei kazandı. “Nefes” koleksiyonu podyumda tanıtıldığında, ilk olarak bir manken sahneye çıktı ve 10 metre uzunluğunda kanlı bir elbise ile nefes kesti. Ardından birçok manken maskeli ve kanlı şemsiye ile podyuma çıktı.

Bu defile, Çin medyasında yer almadı. Devletin, Hong Kong’daki ‘Şemsiye Devrimi’ni anımsattığı için buna izin vermediği düşünülüyor.

Tasarımcı Liu Wei “Çin’de hava kirliliği yüzünden halkın kanlı bir bedel ödemek zorunda kaldığını göstermek istedim” şeklinde bir açıklama yaptı ve Hong Kong Şemsiye Devrimi ile bir ilgisinin olmadığını belirtti.

Çin Moda Haftasının ardından Pekin’de APEC (Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği) toplantısı 07-12 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Bu toplantıya ABD Başkanı Barack Obama’nın da katılması bekleniyor. Toplantı Pekin’in Huairou ilçesinde gerçekleşecek. Bu ilçede hava kirliliğinin Pekin’deki kadar şiddetli olmadığı vurgulanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir