Şi Jinping, Trump ile Florida’da Görüşecek

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump’ın, 6-7 Nisan’da Florida’da ilk defa buluşacağını açıkladı.

Çin’i haksız ticaret uygulamaları kampanyasında suçlayan, Çin’i ithalat vergilerini arttırmak ile tehdit eden ve Çin’i para manipülatörü ilan eden Trump’ın başkan seçilmesinden sonra dünyanın en büyük iki ekonomisinin gelecekteki ilişkileri muallakta kalmıştı.

Trump’ın tehditlerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği ise bilinmiyor. Trump’ın şu anda Kuzey Kore’ye nükleer silahları ve füze programları üzerinde baskı yapmak için Pekin’den yardım talep ettiği belirtildi. Çin’in, Kuzey’in en mühim diplomatik destek ve ekonomik yardım kaynağı olduğu biliniyor.

Şubat ayında, Trump’ın, Tayvan’ın ticaret, güvenlik ve diğer hassas konuları görüşmelerde kullanabileceği yönündeki endişeleri hafifletmek için Washington’ın uzun süredir varlığını sürdürmekte olan “Bir Çin” (One China) politikasını tekrar teyit ederek bu kapsamda Bay Şi ile görüştüğü biliniyor. 1979’dan bu yana yürürlükte olan politika Washington’ın, Çin’in kendi toprağı ilan ettiği Tayvan ile yalnızca gayriresmi ilişki sürdürmesini şart koşuyor. Çin Dışişleri sözcüsü Lu Kang gazetecilere başka detay vermeden Şi Jinping’in Donald Trump ile Mar-a-Lago’da buluşacağını belirtti.

Öte yandan, Trump burada Şubat ayında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile buluşup golf oynamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.