1 Aralık 1931 – İlk Sesli Türk Filmi “İstanbul Sokaklarında” Gösterildi

Türk Sineması’nın ilk sesli filmi 1931 yılında çekilen “İstanbul Sokaklarında” adlı filmdir. Filmin yönetmeni ve senaristi Türk tiyatrosu ve sinemasının en önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul’dur. Film, aynı kadına aşık olan iki kardeşin başından geçen olayları anlatır.

İstanbul Sokaklarında sessiz olarak çekilmiş ve daha sonra dublaj işlemiyle seslendirilmiş olması nedeniyle de bir ilk film olarak değerlendirilebilir. Filmin seslendirmesi Paris’teki Espinay Stüdyosu’nda yapılmıştır.

İstanbul Sokaklarında aynı zamanda Türk sinemasının ilk ortak yapımı olan filmdir. Film Mısırlı ve Yunan yapımcı ve sinemacıların işbirliğiyle çekilmiştir. Filmin başrollerinde Bedia Muvahhit, Talat Artemel, Hazım Körmükçü, Behzat Butak, Galip Arcan, Semiha Berksoy gibi Türk oyuncuların yanı sıra; Azize Emir gibi Mısırlı ve Gavrilides gibi Yunan oyuncular yer almıştır.

İSTANBUL SOKAKLARINDA / 1931 – İpek Film Kurumu -Yönetmen-Senaryo:Muhsin Ertuğrul – Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar – Nicolas(Miklos) Farkas – Dekorlar:Vedat Ar – Müzik: Hasan Ferit Alnar ve Hüseyin Sadettin Arel – Kurgu:Muhsin Ertuğrul / OYNAYANLAR : Rahmi Bey (Valantino Rahmi-Rahmi Öztoprak) – Azize Emir Hanım (Semira) – Talat Artemel (Talat) – Semiha Berksoy (Halil Ağa’nın kızı Semiha) – Behzat Haki Butak (Halil Ağa) – Bedia Muvahhit (Rehber) ;diğer rollerde : Periklis Gavrilidis – Hazım Körmükçü – İ. Galip Arcan – Lilian Griş – Nişanyan /Filmin çekildiği yerler : İstanbul,Bursa,Kahire,İskenderiye,Atina (Filmin dahili sahneleri,seslendirilmesinin de yapıldığı Paris Epinay Stüdyoları’nda  çekildi.) / İlk gösterim: 2 Aralık 1931 İstanbul Beyoğlu Melek ve Elhamra sinemaları./Oldukça karmaşık ve ayrıntılarla dolu olan senaryosuna rağmen film,ilk sesli Türk filmi olma özelliği ve Türkiye,Mısır ve Yunanistan’dan seçilmiş oyuncularla çevrilmiş olduğundan halkın ilgisini çekti.İlk sesli filmimizde Türkçe ve yer yer Rumca,Arapça,Fransızca konuşmalar yer aldı.Yönetmen Muhsin Ertuğrul,filmde Azize Emir’in ağır başlı güzelliğini,Semiha’nın tazeliğini,Rahmi’nin yakışıklılığını ve sanat gücünü filmine kattı.

http://www.sinemalar.com/film/10004/Istanbul-Sokaklarinda/

Türk Sinemasında İlkler

İlk sinema gösterimi Yıldız Sarayı’nda yapıldı. (1896)

Sürekli film gösterilen ilk salon Beyoğlu’nda Sigmund Weinberg tarafından Cinema Pathe adıyla açıldı (1908).

İlk Türk filmi Fuat Uzkinay tarafından çekilen ‘Ayastefonos’daki Rus Abidesinin Yıkılışı’ (1914).

Afişi basılarak yurdışına satılan ilk Türk filmi Binnaz oldu (1919).

İlk konulu Türk filmleri Sedat Simavi tarafından çekilen ‘Pençe’ ve ‘Casus’ (1917).

İlk özel yapım şirketleri Kemal Film (1922) ve İpek Film (1928).

İlk sesli Türk filmi ‘İstanbul Sokaklarında’ Muhsin Ertuğrul tarafından çekildi (1928).

İlk sansür yönetmeliği Mussolini’nin sansür yasasından esinlenerek hazırlandı ve yürürlüğe girdi. (1939).

İlk film festivali ‘Yerli Film Yapanlar Cemiyeti’ tarafından düzenlendi. ‘Unutulan Sır’ adlı film en iyi film seçildi. En iyi kadın oyuncu ödülünü Nevin Aypar, en iyi erkek oyuncu ödülünü Kadri Erdoğan aldı (1948).

Tiyatro etkisinden çıkan ilk film Kanun Namına’yı Ömer Lütfi Akad çekti (1952).

İlk renkli Türk filmi Halıcı Kız Muhsin Ertuğrul tarafından çekildi (1953). Aynı zamanda Muhsin Ertuğrul’un çektiği son filmdi.

Metin Erksan’ın ‘Aşık Veysel’in Hayatı’ adlı filmi Sansür Kurulu tarafından yasaklanan ilk film oldu.

İlk uluslararası ödülü Metin Erksan’ın yönettiği ‘Susuz Yaz’ aldı. Film Berlin Film Şenliğinde ‘Altın Ayı’ büyük ödülünü aldı (1964).

Köy hayatını işleyen ilk Türk filmi Beyaz Geceler’i Lütfi Akad çekti (1965).

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.