11 Mayıs 1984 – Ünlü ABD’li Dansçı Martha Graham Doğdu

Martha Graham and Bertram Ross / Fotoğraf : Carl Van Vechten

Martha Graham (d. 11 Mayıs 1894, Pensilvanya – ö. 1 Nisan 1991, New York), ABD’li dansçı.

1913 – 1916 yılları arasında Los Angeles’ta öğrenim gördükten sonra Denishawn Okuluna girdi. Bu sıralarda Denishawn Okulu Dans Grubu müzik yönetmeni olan Louis Horst ile çalışmalara katıldı. Genç yaşına rağmen birçok kültürü tanıma fırsatı bulan Martha Graham bu kültürleri danslarına yansıtarak büyük bir beğeni topladı. Çalışmalarının ilk ürünlerini ilk önce New York’ta bulunan bir tiyatroda sergilemeye başladı.

Martha Graham dış mekanları danslarına o anlık kıvraklığı ile danslarını ve mekanları çok iyi birleştiren bir dansçıydı. Danslarındaki nefes alışverişlerini dansın içerisinde geçiş noktalarına yerleştirmesini çok iyi yaparken izleyenleri danslarında olduğu gibi soluksuz izliyordu. Birçok yeteneği bir arada bulunduran Martha Graham ismini Amerika’ya genç yaşta duyurmayı bildi.

ABD’nin birçok kentinde dans gösterileri sergiledi. Dans gösterileri kapalı gişe oynayan sanatçı belli bir süre dansa ara verse de hem hayranlarından gelen yoğun istek hem de dansa olan bağlılığı Martha Graham’ı tekrardan sahnelere çekti. 97 yıl yaşadı.

 

 

 

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Yoruma kapalı.