15 Haziran 1954 – UEFA (Union des Associations Européennes de Football) Kuruldu

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği ya da yaygın kullanılan ismiyle UEFA (İngilizce: Union of European Football Associations), Kosova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dâhil olmamak üzere, tüm Avrupa devletleri ve ek olarak Kıbrıs, İsrail, Kazakistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya’yı da içine alan ve kendisine bağlı ülke federasyonlarından oluşan yarı federal bir futbol kurumudur. Resmî dili İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır. Merkezi ise İsviçre’nin Nyonkentindedir.

UEFA, FIFA’ya bağlı altı konfederasyon içerisindeki en büyük konfederasyondur. Ayrıca yine diğer konfederasyonlar içerisindeki en güçlü mali ve sportif altyapıya sahip olanıdır. Neredeyse dünyanın tüm en iyi oyuncuları İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere, Avrupa liglerinde oynamaktadır. Yine dünyanın en güçlü ulusal takımları da çoğunlukla UEFA üyesi federasyonların millî takımlarıdır. 2010 FIFA Dünya Kupası’nda yer alan 32 millî takım yine UEFA üyesi idi. Ayrıca FIFA Dünya sıralamasında yer alan ilk 20 takımın 12’si de UEFA üyesidir. Bayanlar futbolunda ise dünya sıralamasının ilk 20 takımının arasında 13 UEFA üyesi millî takım bulunmaktadır. Ayrıca 2007 yılındaki FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nı kazanan Almanya Bayan Millî Futbol Takımı da UEFA üyesidir.

UEFA, İtalya, Fransa ve Belçika futbol federasyonları arasındaki görüşmeler sonrasında İsviçre’nin Basel şehrinde 15 Haziran 1954 tarihinde kurulmuştur. Sonrasında ise merkezi sırasıyla Bern’e, oradan da 1959’da Paris’e taşınmıştır. Birliğin idari merkezi 1995 yılından bu yana ise İsviçre’nin Nyon kentinde bulunmaktadır. Henri Delaunay UEFA’nın ilk Genel Sekreteri, Ebbe Schwartz ise ilk başkanıdır. Başlangıçta 25 ulusal federasyondan oluşan UEFA, genişlemelerle birlikte şimdiki 53 üyelihâlini almıştır. UEFA’ya bağlı takımlar uluslararası alanda şimdiye dek on kez FIFA Dünya Kupası, yirmi bir kez Kıtalararası Kupa ve üç kez de FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nı kazanmıştır. Bayan futbolunda ise üç kez FIFA Bayanlar Dünya Kupası ve bir kez de Altın Olimpiyat madalyası kazanılmıştır.

UEFA’nın kuralları ve aldığı kararlar Avrupa Komisyonu ile ters düşmemelidir. 1990’lı yıllarda televizyon hakları ve özellikle uluslararası transfer konuları Avrupa hukukuna uyumlu şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Günümüzde UEFA başkanlığını eski Fransız futbolcu Michel Platini yürütmektedir. En kıdemli asbaşkan ise Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik’tir.

UEFA Başkanları

DanimarkaEbbe Schwartz (1954 – 1962) İsviçreGustav Wiederkehr (1962 – 1972) İtalyaArtemio Franchi (1972 – 1983)

FransaJacques Georges (1983 – 1990) İsveçLennart Johansson (1990 – 2007) FransaMichel Platini (2007 – )

Turnuvalar:

Kulüp düzeyi

 • UEFA Şampiyonlar Ligi
 • UEFA Avrupa Ligi
 • UEFA Kupa Galipleri Kupası (1960–1999)
 • UEFA Intertoto Kupası (1995–2008)
 • UEFA Süper Kupası
 • UEFA Bayanlar Şampiyonlar Ligi
 • UEFA Futsal Kupası
 • UEFA kulüp turnuvaları rekorları
 • UEFA kulüp turnuvaları şampiyonları listesi

Millî düzey:

 • Avrupa Futbol Şampiyonası
 • Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonası
 • Avrupa 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası
 • Avrupa 17 Yaş Altı Futbol Şampiyonası
 • Avrupa Bayanlar Futbol Şampiyonası
 • Avrupa Bayanlar 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası
 • Avrupa Bayanlar 17 Yaş Altı Futbol Şampiyonası
 • Avrupa Futsal Şampiyonası
 • Avrupa 21 Yaş Altı Futsal Şampiyonası

Amatör düzey:

 • Avrupa Gençler Bölgeler Arası Futbol Şampiyonası

UEFA’ya bağlı federasyonlar

Almanya · Andorra · Arnavutluk · Avusturya · Azerbaycan · Beyaz Rusya · Belçika · Bosna Hersek · Bulgaristan · Çek Cumhuriyeti · Danimarka · Ermenistan · Estonya · Faroe Adaları · Finlandiya · Fransa · Galler · Gürcistan · Hırvatistan ·Hollanda · İngiltere · İrlanda · İskoçya · İspanya · İsrail · İsveç · İsviçre · İtalya · İzlanda · Karadağ · Kazakistan · Kıbrıs Cumhuriyeti · Kuzey İrlanda · Letonya · Lihtenştayn · Litvanya · Lüksemburg · Macaristan · Makedonya · Malta · Moldova · Norveç · Polonya · Portekiz · Romanya · Rusya · San Marino · Sırbistan · Slovakya · Slovenya · Türkiye · Ukrayna · Yunanistan

Üye federasyonların maviyle gösterildiği harita

 

Avrupa’daki UEFA üyesi millî futbol takımları

Almanya · Andorra · Arnavutluk · Avusturya · Azerbaycan · Belçika · Beyaz Rusya · Bosna-Hersek · Bulgaristan · Çek Cumhuriyeti · Danimarka · Ermenistan · Estonya · Faroe Adaları · Finlandiya · Fransa · Galler · Gürcistan · Hırvatistan ·Hollanda · İngiltere · İrlanda · İskoçya · İspanya · İsrail · İsveç · İsviçre · İtalya · İzlanda · Karadağ · Kazakistan · Kıbrıs Cumhuriyeti · Kuzey İrlanda · Letonya · Lihtenştayn · Litvanya · Lüksemburg · Macaristan · Makedonya · Malta · Moldova · Norveç · Polonya · Portekiz · Romanya · Rusya · San Marino · Sırbistan · Slovakya · Slovenya · Türkiye · Ukrayna · Yunanistan

 

 

 

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Yoruma kapalı.