16 Eylül 1953 – İlk Sinemaskop Film Gösterimi Yapıldı

Getty İmages

Sinemaskop

1953 – 1967 yılları arasında kullanılmış olan bir geniş perde sinema formatıdır. 

1953 yılına kadar sinemada bir standart haline gelmiş geleneksel çerçeve oranı olan 1.33/1 aşılmış ve Sinemaskop teknolojisi ile filmleri beyaz perdeye 2.66/1 gibi geniş bir çerçeve oranı ile yansıtmak mümkün olmuştur. 1950’li yıllarda henüz renklenmediği halde hızla yaygınlaşan televizyona kaptırılmış olan seyircinin sinema salonlarına geri döndürülebilmesi için geniş perde gibi yeni ve göz alıcı teknolojilere gereksinim doğmuştu. Sinemaskop Hollywood’un televizyona karşı açtığı savaşta ilk kullandığı silahlardan biriydi. Her ne kadar kısa bir süre sonra Sinemaskop sistemi de yerini daha gelişkin başka sistemlere bırakacak olsa da, bu teknolojinin oluşturduğu temeller bugün bile hala geçerliliğini korumaktadır.

Teknolojinin temeli standart 35mm film formatında değişiklik getirmiyordu, sadece çekimde ve projeksiyonda kullanılan özel anamorfik mercekler sayesinde görüntü yanlardan sıkıştırılmış bir şekilde negatife aktarılıyor, gösterim sırasında ise yine benzer anamorfik mercekler aracılığı ile sıkıştırılmış görüntü açılarak/yayılarak geniş ekrana yansıtılıyordu.

Henri Chrétien adında bir Fransız astronomi profesörünün 1920’lerin sonunda geliştirdiği ve Anamorphoscope adı ile patentini aldığı teknolojinin haklarını 20th Century Fox şirketi satın alarak onu daha da geliştirdi. Fox, Prof. Chrétien’in icadını satın alır almaz henüz başladıkları The Robe (1953) filminin çekimlerini durdurarak baştan CinemaScope tekniği ile çekmeye başladılar. Richard Burton, Jean Simmons ve Victor Mature’un başrollerini paylaştıkları bu tarihi film CinemaScope çekilerek gösterime verilmiş ilk film olma ünvanını kazandı.

Fox şirketi CinemaScope lisansını başta Walt Disney olmak üzere Columbia, Warner Bros, Universal, MGM gibi birçok büyük film stüdyosuna verdi. Walt Disney’in Jules Verne uyarlaması Denizler Altında 20.000 Fersah (1954) filmi bu teknikle çektikleri göz alıcı ilk yapımlardan biridir.

Başlarda tekniğin başarısından tam da emin olamayan film şirketleri, ne olur ne olmaz diyerek filmi eş zamanlı olarak bir de normal merceklerle çekiyorlardı.

Sinemaskop tekniği ile çekilen en son film ise 1967 tarihli, Doris Day ve Richard Harris’in başrollerini oynadıkları Frank Tashlin filmi Caprice olmuştur.

Yönetmen ve kameraman İlhan Arakon, 1953 yılında ilk renkli Türk belgesel filmini ve ilk konulu Türk filminin çekimlerinin yanı sıra ilk sinemaskop film çekimini de gerçekleştirdi.

Ne çekimler sırasında ne de sinemalarda gösterilirken filme büyük bir maliyet bindirmemesine rağmen Türk sinemacılar Sinemaskop tekniğine pek sıcak bakmadılar. 1970’lerde çevrilen birkaç film dışında Türk sinemasında bu teknikle çevrilmiş pek fazla film yoktur. Son yıllarda çevrilen filmlerden Organize İşler’de de Türk sinemasında ilk kez 1/2,35 sinemaskop gösterim formatı uygulandığı bildirilmiştir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.