18 Eylül 1956 – Efes’te Dünyaca Ünlü Artemis Heykeli Gün Işığına Çıkarıldı

Efes‘te 1926‘dan beri sürdürülen arkeolojik kazılarda, Prytaneion adı verilen bölümde,Efes Artemis’i olarak bilinen, dünyaca ünlü heykeli gün ışığına çıkarıldı

Efes Artemisi, Yunan ve Latin mitolojisinde bakireliğin sembolü olmasına rağmen, Anadoluda Efes’te, Artemis doğurkanlığın ve bereketin sembolü olan bir ana tanrıçayı simgeler. Yay taşımaz, Frig Kibelesiyle özdeştirilir. Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes Artemis Tapınağı, bu tanrıça adına yapılmıştır.

Efes Prytaneionu, Bazilikanın batı ucundadır. Yan yapılan dışaında önde, çevresi portikli bir avlu ve gerisinde bulunan kapalı büyük bir salondan oluşmakyadı.Cephesindeki sekiz tane yüksek ve kalın Dor sitilindeki sutunlarıyla büyük bir tapınak görünümündedir.Sutunlardan iki tanesi onarılarak yerlerine konulmuştur. Prytaneion’un içi de , dış görünümüne uygun olarak son derece gösterişlidir.Salonun tam ortasında bazalttan yapılmış sunağın temelleri vardır.Efesin gece gündüz hiç sönmeyen ateşi , ‘Hestia(ocak tanrıçası) kutsal alanı) denilen bu yerde yüzyıllar boyunca yanmıştır. Efes Müzesinde sergilenen Artemis Heykelleri , bu kutsal alanda sağlam olarak bulunmuşlardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.