18 Kasım 1928 – Walt Disney’in Yarattığı Çizgi Film Mickey Mouse’un (Miki Maus) İlk Gösterimi Yapıldı

Miki Fare (Mickey Mouse); 1928’de Walt Disney tarafından yaratılmış ve seslendirilmiş karikatürlü karakteridir.The Walt Disney Company’nin sembol’ü haline gelmiştir ve doğum günü Steamboat Willie’deki ilk performansı olan 18 Kasım 1928 olarak kullanılır. Basit bir Fare tasarımından başlayan Mickey Fare karakteri, birçok çizgi filmi de çekilmiş ve Dünya’da en fazla tanınan sembollerden biri haline gelmiştir.

Walt Disney Miki Fare karakterini 1928’den 1946’ya kadar seslendirmiştir. Günümüzde Mickey’yi Wayne Allwine seslendirmektedir.

70 yıllardan sonra çizerleri arasında Türk-Amerikan kökenli karikatürist Murad Gümen de yer almıştır.

Murad Gümen, Amerika’da yaşayan başarılı bir illüstratör ve film yapımcısı. Sanat çevrelerinde, Türk-Amerikan kökenli, çizgi romancı “Murad Gumen” olarak tanınıyor. Gümen, ünlü çizgi karakter Mickey Mouse’un da çizerlerinden biri. 1954’te ailesiyle Türkiye’den ABD’ye göç eden ünlü karikatürist Sururi Gümen’in oğlu olan Gümen, Türkiye’yi hiç görmedi. Murad Gümen, 1976’da “Erased Off”, 1983’te televizyon dizisi “Renald Rap’s Rambling with Renald Rap” filmlerinin senaryosunu yazdı, prodüksiyonunu üstlendi ve yönetti.

Walter Ellas Disney (5 Aralık 1901 – 15 Aralık 1966), ABD’li prodüktör, yönetmen, senarist, ses aktörü ve animatör.

Flora Disney ve Elias Disney’in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions’ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri oldu. Kurduğu şirket, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

Walt Disney genelde bir film prodüktörü ve şovmen; ayrıca animasyon ve Theme Park (bir temayla ilgili lunapark) tasarımlarıyla biliniyor. 48 kez Oscar’a, 7 kez de Emmy’e aday oldu. Hala da en fazla Oscar’a aday olan şahıstır. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardır. 

Walt Disney ve çalışanları, dünya’nın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney’in iç kişiliği olarak görülen, farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere, Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanlar da onun eseridir.

Walt Disney; Orlando, Florida’daki Walt Disney World açılmadan bir kaç yıl önce gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966’da öldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.