1908 – SOS, Uluslararası Mors Alfabesi Acil Durum Sinyali Olarak Yürürlüğe Kondu

SOS, uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali. Bu acil durum sinyali ilk kez Alman hükümetince 1 Nisan 1905’de yürürlüğe konmuş, Uluslararası Radyotelegraf Konvansiyonu tarafından 3 Kasım 1906’da kabul edilmiş, 1 Temmuz 1908’de yürürlüğe konmuştur.

Tarihçe

Marcony Company telgraf şirketi tarafından acil durum sinyali olarak “CQD” kullanılıyordu. CQ, gemicilikte kullanılan standart “mesaj geliyor” çağrısı idi. Sondaki D harfi ise “danger” (tehlike) ya da “distress” (acil durum) anlamına geliyordu. Bazı teknik nedenlerle CQD’nin tatmin edici olmadığına karar verildi ve SOS kullanılmaya başlandı.

Kökenbilim

SOS sinyalini oluşturan mors kodu (···—···), iletiminin kolay ve anlaşılır olması nedeniyle seçilmiştir. Bu harfler herhangi bir cümlenin akronimi değildir ancak zamanla “Save Our Souls (ruhlarımızı kurtarın)” gibi çeşitli İngilizce folklorik anlamlar yüklenmiştir.

SOS sinyalinin diğer tüm karakterlerden ayrılan farkı; bekleme yapmadan, sanki tek bir karakter gibi peşpeşe gönderilmesidir ki Mors Alfabesi’nde başka böyle bir yapıya rastlanılmaz.

 

 

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.