22 Kasım 1986 – Mike Tyson 20 Yaşında Dünyanın En Genç Ağır Sıklet Şampiyonu Oldu

Michael Gerard Tyson (d. 30 Haziran 1966, Brooklyn, New York, ABD)

Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınmaktadır. Lakabı “DEMİR YUMRUK”dur. 1.82 cm boyunda ve 98-100 kg ağırlığındaki boksör Mart 1985’te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavtla yendi. 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı (1986). Aynı zamanda en genç ağır sıklet boks şampiyonu oldu. Rakibi olan Trevor Berbick’i (Muhammed Ali’yi yenmiştir) feci bir şekilde dövmüştür. Mike Tyson 1988 yılında bir başka dev, Larry Holmes (O da Muhammed Ali’yi yenmiştir) ile dövüşmüştür. Çenesi oldukça sağlam ve hiç nakavt olmamış olan Larry Holmes Mike Tyson karşısında 4 raund dayanabildi. Yine 1988 yılında bir başka çenesi sağlam ve hiç yenilmemiş, nakavt olmamış Michael Spinks ile dövüşmüştür. Mike 1.raund da nakavt etmiştir! 1990’e kadar yaptığı 37 maçın tamamını kazanan Tyson, ilk mağlubiyeti 1990 yılında Buster Douglas ile yaptığı karşılaşmada aldı ve WBC, WBA, IBF kemerlerini kaybetti.

Aynı yıl, ABD Güzellik Kraliçesi’ne tecavüz olayı, Mike Tyson’ın skandallar zincirinin ilk ve en önemli halkasıydı. Bu şuçlamadan 3 yıl hapis yatmıştır. Bu suçtan girdiği hapishanede müslüman oldu ve Malik Abdülaziz ismini aldı. Cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu. Yumrukları kadar yasadışı olaylarıyla da anıldı. Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Dünya Boks Birliği’nin (WBA) ağır sıklet şampiyonluğu unvanlarını elde etti. 1996’da Holyfield’a yenilerek WBA unvanını kaptırdı.

1997’de Evander Holyfield ile yaptığı unvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını kopardığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. İki yıl men cezası olan Tyson’ın Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. Tyson, 1999 yılında tekrar ringlere döndü.

8 Haziran 2002’de Memphis’te, Lennox Lewis ile Mike Tyson arasında yapılan Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonası karşılaşmasında kazanan taraf Lennox Lewis oldu. Lennox Lewis, karşılaşmada pek varlık gösteremeyen Tyson’ı sekizinci rauntta yenerek Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını korudu.

31 Temmuz 2004’te Tyson bir “geri dönüş” maçına, Louisville, Kentucky’de İngiliz Danny Williams ile karşılaşmaya gitti. Tyson ilk iki raundu domine etti. Üçüncü raundun başlarında Williams, hileli hareketler yapmaya başladı ve ceza puanları yedi. Dördüncü raundta sürpriz bir şekilde Williams, Tyson’ı nakavt etti. Maç sonrasında Tyson’ın tek bacakla dövüştüğü, diğer bacağının bağlarında bir kopma olduğu açıklandı. Bu Tyson’ın kariyerindeki beşinci yenilgisiydi. Maçtan 4 gün sonra bacağından ameliyat oldu. Menajeri Shelly Finkel, Tyson’ın bacağındaki sorunu yüzünden hasara yol açacak sağ kroşelerini atamadığını belirtti.

11 Haziran 2005’te, boks dünyasını şok ederek, kariyerinde ilk defa, İrlandalı Kevin McBride ile yaptığı karşılaşmanın yedinci raundunda, ringden çekildi. Yaptığı son dört maçın üçünü kaybeden Tyson, boksu maça çıkmadan önce bırakma kararını verdiğini söyledi. Tyson”Artık tükendim. Kalbimde boks yapma isteği ve cesareti kalmadı.”dedi.

Mike Tyson boksa yeni bir stil getirmiştir. Ağır sıklet için kısa bir boya sahip olmasına rağmen saldırgan ve heyecan verici dövüşüyle boksu seven sevmeyen birçok insanın ilgisini ve beğenisini çekmiştir. Mike Tyson şayet disiplinli bir boksör olsaydı belki de gelmiş geçmiş en iyi boksör olacaktı. Hatta Muhammed Ali’yi bile geçecekti. Ama ne yazık ki problemli hayatı ve disiplinsiz davranışları bu durumu engellemiştir. Yine de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörlerindendir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mike_Tyson

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.