22 Ocak 1949 – Mao’nun Orduları Pekin’i Aldı.

Getty Images

Mao Zedong (Çince: 毛澤東; Pinyin: Máo Zédōng), (d. 26 Aralık 1893 – ö. 9 Eylül 1976), Çin Komünist Partisinin (ÇKP) ve Çin Halk Cumhuriyetinin kurucu ve önderlerinden. Çin’in Hunan eyaletinde doğdu. 1943’ten itibaren ÇKP Politbüro Başkanı, 1945’ten itibaren ÇKP Merkez Komitesi Başkanı.

Mao hakkındaki tartışmalar ölümünden yıllarca sonra bile hâlâ devam etmektedir. Taraftarlarına göre Mao, büyük bir devrimci önderdir ve görüşleri Marksizmin gelişmiş yorumunu oluşturur. Çin’deki destekçileri, Mao’yu 20. yüzyıldaki büyük Çin devletini yaratan siyasi ve askeri lider olarak görürler.

Mao; Sağcı Karşıtı Kampanya, Büyük İleri Atılım, Kültür Devrimi gibi isimler verdiği, kolektifleştirmeyi de kapsayan çeşitli sosyo ekonomik projeler geliştirdi. Bu projeler sayesinde güçlü, müreffeh ve eşitlikçi bir Çin yaratmayı hedefledi.

Ancak genel görüş bu projelerin başarısız olduğu yönündedir. Bazı eleştirmenler, Mao’yu on milyonlarca Çinlinin ölümüne sebep olmakla, Çin kültürüne, toplumuna, iktisadına ve dış ilişkilerine zarar vermekle suçladılar. Mao, bazı uluslararası çatışmalara taraf olduğu için Çin dışında tepki topladı. Günümüzde Çin’de hala resmen saygı görmekle birlikte, Çin hükumeti adını nadiren anmakta, Maoist siyasetten gitgide uzaklaşmaktadır.Ölümünden sonra Mao’nun Çin siyasetine etkisi azalmıştır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.