23 Eylül 1942 – Naziler, Auschwitz’te Gazla Öldürme Katliamlarına Başladı

Auschwitz ilk Nazi toplama kampı değildi, 14 Haziran 1940’ta açıldığında Nazi rejiminin toplama kampı sistemi yedi yıldır uygulanıyordu. Fakat Auschwitz adı, kampın açık kaldığı yıllar boyunca sahne olduğu katliamlar nedeniyle Nazi vahşetinin ve Yahudi soykırımının sembolü oldu.

Alman işgali altındaki Avrupa’nın her yerinden toplanan Yahudiler başta olmak üzere Çingeneler, Polonyalılar, Yugoslavlar, eşcinseller, çeşitli etnik, dini ve ulusal gruplara ait insanlar ve Sovyet savaş esirleri, yük vagonlarında günlerce aç, susuz süren bir yolculuktan sonra Auschwitz ve hemen yakınındaki Birkenau ve Monowitz kamplarına getirildiler.
Kurbanlar açlık, hastalık ve esir işçi olarak çalıştırıldıkları insanlık dışı koşullar nedeniyle, sadece birkaç ay hayatta kalabiliyordu. Kamp kurallarını çiğneyenler, kaçmaya çalışanlar ve açlığını bastırmak için birkaç elma koparanlar ise idam ediliyordu.
Naziler, 1942 Ocak ayında yapılan Wannsee Konferansı’nda aldıkları kararla, `Avrupa’nın Yahudi sorununa nihai çözüm’ü buldular.

Yapılması gereken, bu büyüklükte bir insan topluluğunu imha etmek için gözlerden uzak bir kamp bulmak ve uygun teknolojileri geliştirmekti. İşgal altındaki Avrupa’nın tam ortasında, Polonya’nın Krakov şehri yakınlarında yer alan Auschwitz, Yahudi soykırımının merkez kampı olarak seçildi. Ancak kitlesel kıyımın hangi yöntemlerle yapılacağı hâlâ tartışılıyordu. Bugün bile faaliyette olan pek çok Alman şirketi, bu iş için kafa yordu ve projeler sundu. Gaz odaları kurmak yöntemlerden biriydi. İlk deneme Eylül 1941’de yapıldı ve 600 Sovyet savaş esiri ve 250 Polonyalı tutsak Zyklon B gazı verilerek katledildi. Deneme başarılı olmuştu. Kurbanlar yaklaşık 7 kilogram gaz verilerek 20 dakika içinde öldürülmüştü.
Birkenau Kampı’na dört tane büyük gaz odası ve cesetleri yok etmek için fırınlar yapıldı. Bu inşaatlarda yine Yahudi tutsaklar çalıştırılıyordu. Birkenau Kampı’nın yakınından geçen demiryolunun Mayıs 1944’te kampın içine, gaz odalarının girişine kadar uzatılmasıyla katliamın hızı da arttı.
27 Ocak 1945 günü Sovyet orduları kampı ele geçirdiğinde sadece 7 bin insan hayatta kalabilmişti ve bedenleri tedavi edilmeye çalışılsa da ruhlarındaki yaralar ve vahşetin izleri asla silinemedi.

Kaynak: http://www.webcanavari.net/tarih/nazi-katliami-auschwitz-ve-milyonlar-t25192.0.html#ixzz10L33zqWi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.