23 Haziran 1894 – Uluslararası Olimpiyat Komitesi Paris’te Kuruldu

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK, İng. IOC), 23 Haziran 1894 günü Pierre de Coubertin’in önderliğinde kurulmuş olan ve Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyen organizasyondur. Komitenin merkezi İsviçre’nin Lozan kentindedir.

M.Ö. 776 ile M.Ö. 396 yılları arasında düzenlenen antik olimpiyat oyunlarının tekrar düzenlenmesi amacı ile kurulan komitenin ilk kuruluşu 1894 yılının Haziran ayı ortasında, Sorbonne Üniversitesi’nde düzenlenen bir kongrede gerçekleşmiştir. 37 spor kuruluşunu temsilen 78 kişi ve 9 ülkeden 20 delegenin de yer aldığı 2000’i aşkın bir davetli topluluğunu “International Athletic Congress” adlı toplantının gündeminde gündeminde amatörlük kavramının anlamı, uygulaması ve Olimpiyatlar konuları vardı. “Olympism” diye adlandırılan ikinci komitenin başında, Yunan Demitrios Vikelas ve üyeler arasında da Amerikalı Dr. William M. Sloane vardı. Coubertin, Kongre’den bir hafta önce Revue de Paris dergisinde yayınladığı bir makalede canlandırmasını istediği olimpiyatların temel ilkelerini sıraladı. Oyunların kongreden iki yıl sonra Atina’da başlaması ve Olimpizmin temel ilkeleri kongrede karara bağlandı.

IOC, 1896 yılında başlayan Modern Yaz Olimpiyat Oyunlarının yanı sıra ilki 1924 yılında Fransa’da gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’nı da organize etmektedir.

Organizasyonları

  • Yaz Olimpiyat Oyunları
  • Kış Olimpiyatları
  • Maccabiat oyunları – İki yılda bir düzenlenen tümdünyadaki yahidi sporcuların katıldığı oyunlar. İlki 1932 yılında düzenlenen oyunların 17’ncisi İsrailde yapılmış ve 52 ülkeden 7 bindn fazla sporcu katılmıştır.
  • Pan-Ermeni oyunları – (WCPAG) iki yılda bir Ermenistan’ın başkenti Erivanda düzenlenen oyunlar.
  • Gay oyunları – (Gay games) 1982 yılında ABD’nin San Francisco şehrinde ilki düzenlenen oyunlar dört yılda bir düzenlenmktedir. 2006 yılında ABD’nin Chiago kentinde 7. si düzenlenen oyunlara 11bin500 atlet katılmıştır.

 

 

 

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.