26 Kasım 1991 – Michael Jackson 4. Profesyonel Müzik Albümü Olan Dangerous’ı Piyasaya Sürdü. Albümdeki Black or White Şarkısına Çektiği Klip Çığır Açtı

Michael Joseph Jackson, “Popun Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, dansçı ve pop yıldızı.

Jackson Ailesi’nin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson, babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1964 yılında henüz 6 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır. Daha sonra Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991), HIStory (1995) gibi milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, büyük bir şöhret kazanmış ve “Popun Kralı” (İngilizce: King of Pop) olarak anılmaya başlanmıştır. Albümleri tüm dünyada 750 milyon satmıştır. Dünyanın en iyi dansçılarından biri olarak gösterilir. Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren Jackson, özellikle son yıllarda bazı sağlık sorunları ve skandallarla gündeme gelmiştir.

Dangerous, pop müzik sanatçısı Michael Jackson’ın 26 Kasım 1991 tarihinde yayımlanan sekizinci stüdyo albümüdür. Albüm, sanatçının Amerikan albüm listesinde ilk haftasında bir numaraya yükselen ikinci albümü olduğu gibi bu listenin zirvesinde arka arkaya dört hafta yer aldı. Albüm, sonraki on yedi yıl içinde dünya çapında 32 milyon adet sattığı gibi, bu satışların yedi milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşti. Albüm, “En İyi Tasarlanmış Albüm” dalında bir Grammy Ödülü elde ettiği gibi, tüm zamanların new jack swing türündeki albümler arasında en çok satan albüm oldu.

Black or White, ünlü pop şarkıcısı Michael Jackson’ın 1991 çıkışlı Dangerous adlı albümünden çıkan ilk şarkıdır. Şarkı, Epic Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkının prodüktörlüğünü Michael Jackson üstlenmiştir. Şarkı, çoğu ülkede 1 numaraya ulaştığı gibi, hemen hemen tüm listelerde ilk 3’e girmeyi başarmıştır.

Şarkının videosu, MTV, BET, VH1, ve FOX kanallarında 14 Kasım 1991 tarihinde yayına çıktı. Videoda, Evde Tek Başına filminin oyuncusu Macaulay Culkin, Tess Harper ve George Wendt bulunmaktadır. Video çekilirken morphing yöntemi kullanılmıştır. Bu teknoloji, o sıralarda yüksek fiyatlara mal olmuştur.

Videonun ilk birkaç dakikası, evin çocuğu Macaulay Culkin’in yüksek sesle rock müzik dinlemesi ve babası George Wendt’in onu uyarması ve müziği kapatma isteği üzerinde geçer. Daha sonra Macaulay Culkin, dev hoparlörler getirip kendi gitar çalar ve bu ses sonrası, baba George Wendt, koltuğuyla beraber evden uçarak Afrika’ya düşer. Burada Michael Jackson, yerel halkla dans etmeye başlar, ardından Jackson, çeşitli ülkelerin ve kültürlerin içinden geçerek şarkıyı söyler. Video biterken, morphing efekti ile yapılmış olan, farklı ırklardaki insanların şarkıyı bir koreografi içerisinde söylerken geçişi işlenir.

Kaynak: wikipedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.