9 Şubat 1975 – TRT’nin Düzenlediği Eurovision Şarkı Yarışmasını Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” Adlı Parçası Kazandı (Video)

1957 İstanbul doğumlu Semiha Yankı, sirk cambazlığı ile geçinen bir ailenin kızıdır. İp cambazı olan ağabeyi trapezden düşüp ölünce Semiha Yankı müziğe yönelmiştir.

9 Şubat 1975 yılında TRT’nin düzenlediği Eurovision şarkı yarışmasında Kemal Ebcioğlu bestesi “Seninle Bir Dakika” ile yarışmış ve  Atilla Özdemiroğlu bestesi olan ve Cici Kızlar tarafından seslendirilen “Delisin” adlı parça ile birlikte birinciliği kazanmıştır.

Birinciyi gelen parçayı belirlemek için Kura çekilmesine kara verilmiş ve Cici Kızlar grubundan Bilgen Bengü’nün çektiği kurada kazanan isim Semiha Yankı olmuş, Stokholm’de Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanmıştır. İlk kez katıldığımız yarışmada şarkısını 40 derece ateşle söyleyen Yankı, yabancı jürilerden sadece birini asgari ölçüde etkilemiş ve 3 puanla sonuncu olmuştur. Yankı sonraki yıllarda sahnelerden hiç kopmamış ve adı hep Eurovision’la birlikte anılmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.