29 Eylül 1992 – Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Derecik Jandarma Karakoluna Saldıranlardan 200’ü Öldürüldü.

“Derecik çatışması uzun süre gündemde kaldı, hem bizim, hem komutanların, hem de iktidara sahip olanların gündeminde. Bölgede ilk kez bir dağ komando taburunun bölüğüne saldırı düzenlenmişti. Yaptığım araştırmalara ve biraz da köylülerin anlatımlarına göre; teröristler yaklaşık 600 kişilik bir grupla gelmişlerdi.

Ana çıkış noktaları Hakurk kampı idi. Bu kadar büyük bir sayı ile saldırı planlamalarının bir sebebi; Derecik, Gerdi aşiretine mensuptu ve PKK’ya geçit vermeyen kararlı bir aşiretti. Diğer sebebi ise bölükte dağ komando unsurları bulunuyordu, gözüpek, atak, cengaver dağ komandoları.

Hakurk’tan çıkan ana grup batıya doğru sırtlardan ilerleyerek Nahal Tepede taktik komuta yeri teşkil etmişler, kalanlar iki koldan; doğu-batı ve güney-kuzey istikametinden gelerek Derecik’i çembere almışlar. Ana kollardan ayrılan küçük gruplar Yeşilova’dan geliş istikameti olan Ketina Boğazını tutmuş ve sabahki çatışmada orada görevli 13 vatan evladını şehit etmişler ve yolu kesmiş. Diğer küçük gruplar da takviyelerin gelmesini önlemek için Samanlı-Derecik, Umurlu-Derecik yollarına pusu kurmuşlar.

Gerek komandolar, gerekse Gerdi aşiretinin korucuları öyle pabuç bırakacak cinsten değil, her noktada teröristlerle çatışmaya girmişler. Daha sonra Samanlı timleri de temas sağlayınca olay teröristler için tam bir bozgun oldu. Bozgun sahnesine ben yetişmiştim zaten bizzat görüyordum. Olay yerinde kalan izlerden zayiatın 300 civarında olduğunu düşünüyorduk.”

29 Eylül 1992 gecesi Şemdinli’nin Derecik Karakolu’na yapılan baskında 194 teröristin öldürüldüğü çatışma için kitapta şöyle deniliyor: ‘… Derecik Karakolu’na yapılan saldırı her yönden değişikti. Kullandıkları güç büyüktü. Ayrıca yapılışı ve sonucu da ilginçti. 29 Eylül 1992 gecesi karakola 600’den fazla terörist saldırdı. Karakol komutanı dahil 28 şehit verildi. Teröristler aldıkları uyuşturucunun da etkisiyle aşka gelerek saldırıyı gündüz de sürdürmeye kalktılar. Gün ışırken silahlı helikopterler devreye girdi… O güne kadar görmedikleri zayiatı verdiler. Uyuşturucu sarhoşluğu onlara pahalıya mal olmuştu. 194 terörist öldü…’

Em.Alb Erdal SARIZEYBEK in “ŞEMDİNLİ’DE SINIRI AŞMAK” KİTABINDAN BİR ANI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.