31mayıs 1983 – Jack Dempsey, ABD’li Ağır Siklet Boks Şampiyonu Öldü

William Harrison “Jack” Dempsey (“Manassa Mauler”) (d. 24 Haziran 1895, Manassa, Colorado – ö. 31 Mayıs 1983, New York), 1919’dan 1926’ya kadar dünya ağır sıklet boks şampiyonlu ünvanlı ABD’li boksör. Dempsey’in saldırgan üslubu ve olağanüstü boks gücü onu tarihin en popüler boksörlerinden biri yaptı. Jack Dempsey 1.96 boyundaydı. Profesyonel kariyeri boyunca 83 maç yapmış, 66 galibiyet elde etmiştir. Bu galibiyetlerin 51’i nakavt’dır. 6 kez yenilmiş ve 11 kez berabere kalmıştır.

William Harrison Dempsey adıyla Manassa, Colorado’da doğdu. Karışık kökenli fakir bir ailenin içinde Colorado ve Utah’da büyüdü. İrlandalı veCherokee asıllı olan babası Hiram Dempsey, İrlandalı-Cherokee, ve uzak bir Yahudi kökenli annesi olan Mary Celia’nın çocuğudur. 2 Ağustos 1903 tarihinde kendisi vaftiz edildi. Boksör olan Ağabeyi Bernie yardımıyla 11 yaşında profesyonel boksör olarak eğitime başladı. Dempsey, 16 yaşındayken kendisi için daha iyi bir hayata başlamak umuduyla evini bıraktı. Parasızlık nedeniyle sık sık tren altında seyahat etti ve uyudu. 16 Aralık 1918’de 23 yaşındayken New Orleans’ta Carl Morris’i sadece 14 saniyede nakavt etti. 1919’da ise Dünya Şampiyonu Jess Villard’ı yenerek yeni Dünya Şampiyonu oldu.

Dempsey 87 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. Southampton’da, New York Southampton Mezarlığına gömüldü. Dempsey Şöhreti Uluslararası Boks Salonu üyesidir. Madison Square Garden bulunduğu sokak Jack Dempsey Köşesi olarak adlandılır.

 

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Yoruma kapalı.