6 Ekim 1923 – ABD’li Astronom Hubble, Andromeda Galaksisini Keşfetti.

Edwin Powell Hubble (20 Kasım 1889–28 Eylül 1953) ABD’li astronom. Hubble ABD’de doğup büyüdü. Oxford Üniversitesinde hukuk okudu, önceleri avukatlık yaptı. Sonra Chicago Üniversitesinde astronomi okudu ve gökbilime döndü. Yaşamının geri kalan bölümünde Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalıştı. 1923’te Hubble, Andromeda adı verilen bir gökadayı inceledi. O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu. Fakat Hubble, Andromeda Gökadası’nın ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu. Çalışmaları, Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada olduğunu, dolayısıyla bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu kanıtladı. Sonra, o ve başkaları yavaş yavaş birçok gökada saptamaya başladılar. Ayrıca Hubble, ışık tayfı konusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizden uzaklaşmaları gerektiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın artışı da dikkatini çekti. Ayrıca ünlü Hubble Uzay Teleskobu, ismini astronom Edwin Hubble’dan almaktadır.

Andromeda Gökadası

Andromeda (Zincirli Prenses), kendi gökadamız Samanyolu’na en yakın büyük gökadadır. Gökadamızın, Andromeda’ ya çok benzediği düşünülür. İki gökada birlikte, Yerel Grup gökadalarının hakimidir. Andromeda’ dan gelen dağınık ışığa, kendisini oluşturan yüz milyarlarca yıldız sebep olmaktadır. Andromeda’ nın görüntüsünü çevreleyen birkaç belirgin yıldız, aslında arka plandaki nesnenin tam önünde yer alan, kendi gökadamızın yıldızlarıdır. Messier’nin bulanık gök cisimleri listesinde 31. nesne olarak yer aldığından, Andromeda’ dan sık sık M31 olarak da söz edilir. M31 o kadar uzaktadır ki; ışığının oradan bize ulaşması yaklaşık iki milyon yıl sürer. Merkezinin nasıl iki çekirdek elde ettiği konusu da dahil olmak üzere, M31 hakkında halen birçok bilinmez mevcuttur.

Spitzer Uzay Teleskopundan ele edilen verilere göre 1 trilyon yıldıza ev sahipliği yapmaktadır. Samanyolu galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2.2 milyon ışık yılıdır (ışık yılı: ışığın 1 yılda aldığı yoldur). 2006 ölçümlerine göre Samanyolu, Andromeda’nın kütlesinin ancak ~80%’ine sahiptir. Andromeda’nın bir diğer özelliği ise, çıplak göz ile Yer’den görülebilen en uzak gök cismi olmasıdır. Ayrıca Samanyolu‘na en yakın büyük gökadadır.

Andromeda, Samanyolu’na her gün yaklaşık 9 milyon km yaklaşmaktadır. Bu büyük hıza rağmen Samanyolu ve çevresindeki yakın gökadalardan oluşan yerel küme’nin bu en büyük iki üyesinin çarpışması daha doğru bir tabirle iç içe geçerek birleşmesi yaklaşık 7 milyar yıl sonra gerçekleşecek ve bir süper gökada oluşacaktır. Fakat bu, aralarında bulunan büyük mesafeler dolayısıyla yıldızların çarpışacağı anlamına gelmemektedir ancak yeni yıldızlar oluşabilecektir bu da her iki galakside bulunan gaz ve toz bulutlarının birbirlerini etkilemeleri yoluyla meydana gelecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.