6 Haziran 1984 – Efsane Oyun Tetris Piyasaya Sürüldü

Tetris, (Rusça:Тетрис) ilk olarak Haziran 1984’de Rus bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov tarafından bulunan zekaya yönelik bir platform oyunu. Bilgisayar ortamında oynandığı gibi, asıl olarak bu oyuna yönelik çıkan oyun aletlerinde de popüler olmuştur. Özellikle 1990’larda oldukça popüler olmuştur. Pajitnov, oyunun ismini nümerik önek Tetra ile sevdiği spor olan tenisin birleşmesinden türetmiştir.

Tetris oyununun amacı, iki boyutlu olan oyun alanına yukarıdan düşen blokların denetimli bir şekilde düşmesini sağlayarak, arada hiç boşluk olmayacak şekilde yatay sıralar oluşturmaktır. Bloklar saat yönünde (veya bazı türlerinde saat yönünün tersine) döndürülerek ve yatay eksende sağa-sola hareket ettirilerek kontrol edilebilir. Her blok dört parçadan oluşmaktadır ve benzedikleri harflere göre adlandırılırlar. Bu harfler I, J, L, O, S, T ve Z’dir.

Üreticisi; Aleksey Leonidoviç Pajitnov (Rusça: Алексей Леонидович Пажитнов, İngilizce’ye Alexey Pajitnov olarak geçirilir) 1956 doğumlu, günümüzde ABD’de yaşayan Rus bilgisayar mühendisir.  1984 yılında Dmitri Pavlovski ve Vadim Gerasimov’un yardımıyla Tetris’iMoskova Bilimler Akademisi’nde geliştirir. Oyun ilk Sovyetler Birliği’nde daha sonra Batı ülkelerinde piyasaya çıkar. Ancak Pajitnov bu sürümden neredeyse hiç para kazanamaz çünkü komünizmin ve Sovyetler sisteminin doğası gereği onun ürettiği eser topluma ait kabul edilir. Ve böylece eseri bütün SSCB’de ve Doğu Bloğu ülkelerinde ücretsiz dağıtılır.

Pajitnov 1991’de ABD’ye gider ve orada Henk Rogers ile Tetris Şirketini (Tetris Company) kurar. 1996 Ekiminde Microsoft için çalışmaya başlar ve MSN Games ve Xbox 360 için oyunlar tasarlar. 2005’te Microsoft’tan ayrılıp WildSnake Software’e geçer. Bugün o şirkette puzzle oyunları tasarlıyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: tr.wikipedia.org, tetris.com

Yoruma kapalı.