ABD, Afganlar Göçmenler Konusunda Pazarlık Yapıldığını Yalanladı

Fotoğraf İHA

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Afgan sığınmacılar konusunda pazarlık yapıldığını yalanladı.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabında Afganlarla ilgili hem Türkçe hem İngilizce paylaşımda bulunuldu.

Paylaşımda, “ABD Büyükelçiliği, Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda bir ‘anlaşma’ veya ‘pazarlık’ yapıldığına dair iddiaların tamamen temelsiz olduğunu belirtmek ister” denildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ile Erdoğan arasında pazarlık yapıldığını iddia ederek Twitter’dan İngilizce paylaşımda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu yaptığı paylaşımda,

ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan gençler.

Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu anlaşmaları, gelecekte ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.