600 Yıllık Tarihi Kütahya Hanı Restore Ediliyor

Han Restorasyonunun Açılışı

 

BURSABursa’da, tarihi ve kültürel mirası ayaÄŸa kaldırma projeleri kapsamında, Okçular Çarşısı içindeki Kütahya Hanı restore ediliyor.Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi hedefleyen Bursa BüyükÅŸehir Belediyesi, bölgedeki tüm tarihi hanları restore ettiriyor. Çukur Han olarak da bilinen yaklaşık 600 yıllık Kütahya Han’da restorasyon çalışmalarına törenle baÅŸlandı.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi baÅŸta olmak üzere Bursa’nın sahip olduÄŸu tarihi birikimi gün yüzüne çıkarmak için geçen dönem 40 projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı Recep Altepe, bu dönem de çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini kaydetti.

Okçular Çarşısı içinde yer alan yaklaşık 600 yıllık Kütahya Han’ın restorasyonu için de uzun zamandır uÄŸraÅŸtıklarını dile getiren BaÅŸkan Altepe, “Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Bursamızın tam kalbinde. Yerli ve yabancı turistlerin ilk durağı burası. Biz de bu bölgeyi dünya vitrinine çıkarmak için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmek için çalışmalara hız verdik. Bölgede restorasyon çalışmalarımız hızla sürerken, bugün Kütahya Han’da da çalışmaları baÅŸlatıyoruz. Ecdat yadigarı bu eserleri gelecek kuÅŸaklara en iyi ÅŸekilde taşımakta kararlıyız. Tarih baÅŸkenti Bursamızda, tarih kentin kalbinde yeniden hayat buluyor.” diye konuÅŸtu.

Törende konuşan AK Parti Milletvekili Sedat Kızılcıklı ise son 6 yılda özellikle tarihi eserlerin ayağa kaldırılması yönünde alınan önemli mesafe alındığını vurguladı.

Osmanlı coÄŸrafyası üzerinde yer alan ülkeleri ziyaret ettiklerinde yıllardır Türkiye’ye içleri buruk bir ÅŸekilde döndüklerini dile getiren Kızılcıklı, “Oradaki Osmanlı eserlerinin ne kadar sahipsiz olduÄŸundan hayıflanırdık. Ancak Bursa’daki eserleri hiç düşünmezdik. Oysa Bursa’da da kenarda köşede kalmış onlarca ecdat yadigârı eser yıllarca ilgi bekledi. Ancak özellikle 2004 yılından bu yana tüm bu eserlere el atıldı ve Bursa Osmanlı baÅŸkenti kimliÄŸini yeniden kazanmaya baÅŸladı. Bursa Osmanlı kenti olduÄŸunu unutmadan Avrupa kenti hedefine doÄŸru hızla yol alıyor. Bu noktada baÅŸka BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı olmak üzere emeÄŸi geçen herkese teÅŸekkür ediyorum.” dedi. KonuÅŸmaların ardından protokol üyeleriyle birlikte ilk taşı yerleÅŸtiren BaÅŸkan Altepe, restorasyon çalışmalarını baÅŸlattı.

KÃœTAHYA HAN’IN TARÄ°HÇESÄ°

Tuzpazarı Caddesi’nde Nalıncılar Hamamı’nın karşısında yer alan Kütahya Han, 2. Murat döneminde Emir Buhari (Emir Sultan) Vakfı’na gelir temini için yaptırılmıştır. 1608 yılında Cilali isyanlarında büyük zarar gören han onarıldıktan sonra 1742 yılında yeniden düzenlenmiÅŸtir. 1754’te yaÅŸanan yangının ardından 1770 yılında yeniden onarılmıştır. Kot olarak Okçular Çarşısı’nın altında kaldığından ötürü Çukur Han olarak da adlandırılan Kütahya Hanı iki katlı ortada avlusu olan bir mimari yapıya sahiptir.

 

Comments (0)
Add Comment