9 Haziran 1934 – Ãœnlü Çizgi Film Karakteri Donald Duck Ä°lk Kez Sahneye Çıktı

Donald Fauntleroy Duck, Walt Disney Company’nin ürettiÄŸi Amerikan yapımı çizgi film karakteridir. Donald’ın özelliÄŸi sarı-turuncu tasarı, bacaklar ve ayaklar ile beyaz bir antropomorfik (insansı) ördek olmasıdır. ÇoÄŸunlukla (yüzmeye gittiÄŸi durumlar haricinde) denizci gömleÄŸi, ÅŸapka ve kırmızı bir papyon giyer, ancak hiçbir zaman pantolon giymez. Donald’ın en ünlü kiÅŸilik özelliÄŸi onun kolayca provoke olabilen ve parlama tehlikesi olan öfkeli bir karakter olmasıdır. Donald Duck, Disney Mickey Mouse’unun birinci olduÄŸu ve Warner Bros.’un Bugs Bunny’sinin ikinci olduÄŸu listede resmi olarak tüm zamanların en popüler üçüncü çizgi film karakteri olmuÅŸtur.

Disney’e göre, Donald’ın doÄŸum günü onun çıkış filmi olan The Wise Little Hen‘de resmi olarak 9 Haziran 1934 olarak tanımlanmıştır. Bununla beraber, 1944’deki The Three Caballeros filminde doÄŸum gübü basitçe uÄŸursuz 13. Cuma günü olarak belirtilmiÅŸtir. Donald’s Happy Birthday kısa filminin ona verdiÄŸi doÄŸum günü ise Mart ayının 13’üdür. 1942 yapımı kısa film “Donald Gets Drafted”, aynı zamanda Quack Pack‘ın “All Hands on Duck” bölümü, onun tam ismini Donald Fauntleroy Duck olarak açığa vurur. Donald Duck İskandinavya ülkelerinde çok popüler ve bilinen bir karakterdir. Donald’ın 1942 kısa filmi Der Fuehrer’s Face En Ä°yi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülünü kazanmıştır.

Donald’ın sesi, tüm animasyonlar arasında kimliÄŸi en tespit edilebilir seslerden birisidir. Ses aktörü Clarence “Ducky” Nash Donald Duck’ı öldüğü 1985 senesine kadar seslendirmiÅŸtir. Donalda çoÄŸunlukla yarı anlaşılır bir konuÅŸmaya sahipti. Bu, Donald’ın sesini seyircinin zihninde kalıcı kıldı. Ve, Donald ve Nash ikilisinin ününe ün kattı. 1969’da, Disney On Parade tüm BirleÅŸik Devletleri ve Kanada’yı dolaÅŸtığı sırada Ellard Davis Donald Duck’ın sesi olması için iÅŸe alındı. Mr. Davis 3 yıllığına Donald’ın sesi oldu. 1985’den beri, Donald’ın seslendirilme rolü için Nash tarafından eÄŸitilen Tony Anselmo tarafından seslendirdi.

 

 

 

Kaynak: http://wikipedia.org