ABD’li Milletvekili, Çin Rejimine Falun Gong Uygulayıcılarının Gözaltındaki Yakınının Serbest Bırakılması Çağrısında Bulundu

Zhou Deyong ve You Ling, Ocak 2020’de Arizona, Navajo İlçesindeki Anıt Vadisinde. (Zhou You’nun izniyle)

Zhou Deyong, karısını ve oğlunu en son 6 ay önce Florida’da gördükten sonra 87 ve 90 yaşlarındaki hasta anne babasına bakmak için Çin’e geri döndü.

Şimdi Çin’de bir gözaltı merkezinde tutuluyor ve dış dünyaya erişimi çok az.

Hem karısı hem de oğlu, Çin Komünist Partisi tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir acımasızca bastırılan bir spiritüel uygulama olan Falun Gong’u uyguluyor.

Çin’in en büyük ikinci ham petrol üreticisi olan Shengli Petrol Sahası Jeolojik Bilimsel AraÅŸtırma Enstitüsü’nde kıdemli jeoloji mühendisi olan Zhou, 23 Nisan’da doÄŸu Shandong Eyaletinin bir sahil kenti olan Dongying’deki evinde tutuklandı. Zhou’yu “kanunların uygulanmasını sabote etmek için sapkın dini kullanmakla” suçladılar – bu, dini inanca çok az tolerans gösteren bir rejim altında, pek çok dindar kiÅŸinin karşılaÅŸtığı ortak bir suçlamadır.

Polisler Zhou’nun evine baskın yaptıklarında hiçbir resmi belge göstermediler ve ailesinin Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçarken geride bıraktığı Falun Gong ile ilgili 100’den fazla kitap ve broşüre el koydular. Falun Gong web sitesine göre bu kişisel gelişim uygulaması, doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine dayanmaktadır.

Zhou’ya günlerce telefonla ulaşamadıklarında bir şeylerin ters gittiğini anladılar. Daha sonra zulmü belgelemeye adanmış ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui’de yayımlanan, bölgeden 18 uygulayıcının tutuklandığı hakkındaki haberde Zhou’nun adını görünce neler olduğunu öğrendiler.

Çin ceza hukukuna göre, rejim tarafından “inanışa ters düşen propaganda” olarak görülen 250 kitap ve yayını, yapan ve yayan bir kimse, üç ila yedi yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Kitap sayısının beşte biri için ceza üç yıla kadar düşebilir.

‘Uçsuz Bucaksız Denize Bir Taş Düştü’

Yetkililer, tutuklularla ilgili her türlü bilgiyi gizli tuttu. Zhou’nun karısı You Ling’in Çin’deki yerel polis karakollarına ve gözaltı merkezlerine yaptığı birçok arama sonuçsuz kaldı. Birkaç kez telefonu açtıklarında yetkililer, soruları atlatma eğiliminde oldular ve telefonu bekletirken komünist “kırmızı şarkılar” çaldılar.

Oğlu Zhou You, The Epoch Times’a verdiği demeçte, “Bu, uçsuz bucaksız bir denize taş atmak gibiydi; bizi tamamen görmezden geliyorlardı” dedi.

“İlk başta babamın neden tutuklandığını ancak tahmin edebiliriz” dedi. “Babamın kendisinin de hiçbir fikri olduğunu sanmıyorum.”

Yetkililer başlangıçta Zhou’nun avukatıyla görüşme talebini reddetti. 25 Mayıs’ta planlanmış bir görüntülü toplantıdan bir gün önce polis, avukatı aradı ve “hava koşullarını” gerekçe göstererek toplantıyı iptal etmesini istedi.

Oğlu, “O birkaç gün boyunca hava kötü değildi ve toplantı ekipmanları… bu sadece polis bürosuna yükledikleri bir yazılım ve bir kamera. Yağmur ve rüzgarın bunlar üzerinde hiçbir etkisi olmamalı” dedi. “Onu görmemizi engellemek için bir bahane buluyorlar.”

ABD tarafında ise ailenin durumu Florida milletvekili Gus Bilirakis’in dikkatini çekti ve Çin lideri Xi Jinping’e Zhou’nun serbest bırakılması için çağrıda bulunan bir mektup yazdı.

Kongre Uluslararası Din Özgürlüğü Grubu Eşbaşkanı ve Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan Bilirakis, aileden övgüyle söz etti ve “beyefendinin serbest bırakılması için elinden gelen her şeyi yapmak” istediğini söyledi.

Falun Gong topluluğunu kastederek The Epoch Times’a “Çin Komünist Partisinin bu harika insanlara yaptığı bazı şeyler gerçekten affedilemez” dedi.

“Bu artık olmamalıydı ama oldu” dedi.

Bilirakis “Bunlar barışçıl insanlar” dedi, “ve insanların herhangi bir … ruhsal meditasyon uygulamasını yapma hakkına sahip olmaları gerektiğini” de sözlerine ekledi.

“Bu sadece olumlu bir şey” dedi.

ABD baskısının bir etki bıraktığı görülüyor. Zhou You Adliye yetkililerini arayarak Bilirakis’in mektubundan söz ettikten yarım saat sonra, gözaltı merkezinden avukatı aradılar ve görüşmenin gerçekleştirileceğini söylediler.

Avukattan güncel bilgileri aldıktan sonra ailesi, Zhou’nun sağlığından endişe duyduklarını söyledi. Avukatın bildirdiğine göre birkaç hafta içinde 60 yaşına girecek olan Zhou zayıflamış görünüyordu. Ayrıca avukatından oğluna “Orada kal ve iyi ol” mesajını iletmesini istemişti.

Aile, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra hem kalp sorunları hem de yüksek tansiyonu olan Zhou’nun ebeveynlerinden haberi gizlediler. Onlara Zhou’nun ikinci bir ziyaret için Birleşik Devletler’e geldiğini söylediler.

Minghui’ye göre, 1 Mart ve 30 Nisan arasındaki iki aylık dönemde yaklaşık 2.860 Falun Gong uygulayıcısının polis tacizine uğradığı veya tutuklandığı biliniyor.

Zhou’nun memleketi Dongying kentindeki yerel polis, bu yıl bölgedeki her Falun Gong uygulayıcısının adresleri, sahip oldukları araçların detayları ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini toplamak için bir kampanya yürüttü.

Shengli Petrol Sahası

Devlet kontrolündeki Çin’de “zafer” anlamına gelen Shengli Petrol Sahası, Zhou ve eşi You da dahil olmak üzere on binlerce işçi çalıştıran, bölgenin önemli bir ekonomik güç merkezidir. Yıllar boyunca binlerce Shengli çalışanı, Falun Gong uygulamalarını ısrarla sürdürdükleri için ev baskınları, gözaltı, zorunlu çalışma veya hapis cezası gibi baskılarla karşılaştı. Devam eden zulüm altında düzinelercesi işini kaybetti ve en az 11 kişi öldü.

Florida’ya sığınma talebinde bulunan You, 2012’de petrol sahası tarafından işletilen bir “kara hapishanede” 40 günden fazla kaldığını ve her gün, inancını karalayan propaganda malzemeleriyle yüz yüze kaldığını anlattı.

Falun Gong uygulayıcısı You Ling, 10 Haziran 2021’de Tampa, Florida’daki evinin yakınında meditasyon yapıyor. (You Ling’in izniyle)

You “Falun Gong zulmü hakkında insanlarla konuşmak için her dışarı çıktığımızda, geri dönüp dönemeyeceğimizi bilmiyorduk” dedi. Dinlendiği endişesi nedeniyle yaklaşık 20 yıldır telefon kullanımını en aza indirdiğini söyledi.

Petrol sahasında eski bir veri merkezi mühendisi olan ve aynı zamanda Falun Gong inancı nedeniyle zulme maruz kalan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçan Shi Ning Epoch Times’a, yirmi yıl boyunca yaklaşık sekiz yılı resmi ve kalan sürede gayri resmi olarak gözaltında tutulduğunu söyledi.

Çin’deki çileli günlerini anlatırken, bir çalışma kampında en az 100 kişinin gece gündüz onu Falun Gong’u uygulamaktan vazgeçmesi için ikna etmeye uğraştığını söyledi. Aynı hücrede tutulan ve birer birer dışarı alınan Falun Gong uygulayıcılarının “korkunç çığlıklarını” duyuyordu. Sıra ona geldiğinde elleri arkasından kelepçelendi ve 11 kişi başına ve beline sopalarla vurdu. Üç gün sonra kendini bir aynada gördüğünde, aynadaki bedeni neredeyse hiç tanıyamadı.

Epoch Times’a “Başım… tamamen ÅŸiÅŸmiÅŸti” dedi. “İki gözüm neredeyse üçgen ÅŸeklindeydi – gözlerim hiç görünmüyordu.”

Shi Ning 1987’de Shengli Petrol Sahasında. (Shi Ning’in izniyle)

Açlık grevine başladı ve sağlığı bozulduğu için dört kez hastaneye kaldırıldı. Orada bir gardiyan, onun Falun Gong’un qigong egzersizlerini yaptığını fark edince, bir demir çubukla kafasına vurdu.

Aylarca süren acımasız gözaltı boyunca yaklaşık 30 kg (vücut ağırlığının yaklaşık yarısını) kaybetti.

Şimdi New Jersey’de bulunan Shi, o zamanların kendisi için anlamının kafa karışıklığı ve korku olduğunu söyledi. Çinli yetkililerden bahsederek “Biz sadece iyi insanlar olmaya çalışıyorduk, neden olay bu hale geldi ki?” dedi.

Devlet eliyle yürütülen zorla organ toplamanın kurbanlarından biri olduğundan şüphelendiği bir arkadaşının ölümünden söz etti. Shi, polisin öldüğünü iddia ettiğinden saatler sonra, akrabaları onu gördüğünde kadının gözlerinde yaşlar olduğunu söyledi. Kocası da ölüm nedenini sorguladıktan sonra işkence gördü ve iki yıl sonra gizemli bir şekilde öldü.

“Bununla ilgili bir rapor yoktu. Hiçbir rapor,” dedi Shi. “Çin anakarasında bunu rapor edecek cesareti olan kim var? … Suçlar karşısında sessiz kaldılar.”

Bilirakis on yıl önce, Falun Gong’a karşı devam eden zulme bir son verilmesi çağrısında bulunan bir Meclis kararının ilk destekçilerinden biriydi.

“Şimdi, Kongre’nin dikkatine bir tane daha getirmenin zamanı geldi” dedi.

“Yeniden ön plana çıkarılması gerekiyor” dedi ve ekledi, “Kesinlikle güçlü bir şekilde ifade edilmiş bir karar olacak.”

“Geri adım atmayacağız ve Çin Komünist Partisinin gözümüzü korkutmasına izin vermeyeceğiz.”

Yazan: Eva Fu, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye