Bilgisayar Faresinin Yerini Bakış Ve Göz Kırpmaları Alacak

KÄ°EVUkrayna’nın doÄŸusundaki Donetsk bölgesindeki mucitler, felçlilerin bilgisayar kullanmasını saÄŸlayacak yeni sistemler üzerinde çalışıyor. Donetsk Åžag Bilgisayar Akademisi öğrencileri dünyadaki yaklaşık 36 milyon engellinin bilgisayar kullanma hayalini gerçeÄŸe dönüştürmek için bir program geliÅŸtirdi.Genç bilgisayar mühendisliÄŸi öğrencileri, geliÅŸtirdikleri “CrossView” adlı programın çalışması için sadece bilgisayara baÄŸlı bir kameraya ihtiyaç var. Ä°ki etaplı çalışan programda kamera kullanıcının bakış alanını tespit ederek hareket ediyor ve göz kırpma gibi mimiklerle de iÅŸlem yapıyor.

GeliÅŸtirilen “CrossView” programı hakkında basına bilgi veren Åžag Akademisi Bilgisayar Bölümü BaÅŸkanı Dimitriy Samoylenko, “Engelli kullanıcılar bilgisayar faresine ihtiyaç duymadan sadece monitöre bakarak iÅŸlem yapabilecek. Mesela bir dosya açmak için o dosyaya sadece 1 saniyelik bakışı yeterli olacak. Ä°nternette ise ÅŸimdilik sadece twitter ve e-posta kullanabilecek.” dedi.

Dimitriy Samoylenko yapılan yenilikle engeli kullanıcı “acıktım”, “susadım”, “tuvalet ihtiyacım var” gibi bir dizi ihtiyaçlarını da göz hareketleri ile bilgisayar hoparlöründen ev sakinlerine sesli bir ÅŸekilde duyurabileceÄŸini söyledi.

Proje üzerinde çalışanlar benzer programların farklı ülkelerde yapıldığını; fakat ücretlerinin çok pahalı olduğunu ve yaygın olarak kullanılmadığını ifade ederek ulaşılabilir fiyatlarda bir program üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Hâlihazırda gençler hastane ile işbirliği içerisinde ve sadece kendi bölgelerinde 25 bin engelinin bu programı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.

Comments (0)
Add Comment