Datça’dan Badem Kahvesinin Öyküsü

Foto Epochtimes

Yolunuz Datça’ya düşerse, Eski Datça’nın taÅŸ evlerini, ipekçilerini, Can Yücel’in ÅŸiirlerini yazdığı, yaÅŸadığı yeri görmek isterseniz eÄŸer, oraya özgü yapılan kabak çiçeÄŸi dolmasından sonra bir de badem kahvesinin tadına bakmalısınız. Eski Datça’nın taÅŸ ve dar sokaklarına girdiÄŸimizde sol tarafta Ceren Kafe’yi gördük. Basamaklarla çıkılan yüksek bir yer olduÄŸundan dar sokakları biraz yukarıdan izlemek keyif vericiydi.

Ä°ÅŸletmenin sahibi Özcan Hanım eÅŸi Timur Bey ile misafirlerine Datça’ya özgü yemekler sunuyorlar. Menüde badem kahvesi dikkatimizi çekti. SipariÅŸ ettik ve yanında bal ile ikram edilen farklı bir lezzet ile karşılaÅŸtık. Eski Datça’nın yerlisi olan Özcan Hanım’dan badem kahvesinin öyküsünü dinledik:

‘’ Eskiden Marmaris’ten Datça’ya araba yolu yoktu ve insanlar katırlarla gidip gelirdi. Bu zor şartlarda Türk kahvesi temin etmek kolay değildi. O zamanlarda yaşlılar dışarıdan gelen misafire badem kahvesi ikram ederdi. Datça’nın meşhur Nurlu Bademleri önce kavrulur sonra eski el değirmenlerinde öğütülüp yeniden kavrulduktan sonra sütle karıştırılıp Türk kahvesi gibi pişirilirdi. ‘’

Son yıllarda tekrar gündeme gelen badem kahvesini Özcan Hanım fırında kavurup biraz daha ağza gelir parçacıklarla öğütme işleminden geçirdikten sonra, Eski Datça’ya gelen ziyaretçilere bal ile sunuyor.

‘’Nurlu Bademi’’ Datça’ya özgü, sadece o bölgede yetiÅŸen açık renkli, diÄŸer badem çeÅŸitlerinden daha tatlı, kilosu 110 – 130 TL’den satılan en pahalı bademdir.

Comments (0)
Add Comment