Hacıyatmaz Batman’da Sahneleniyor

BATMANDiyarbakır Devlet Tiyatrosu, 2010-2011 sezonunu Cevat Fehmi BaÅŸkut’un yazdığı ve Levent Suner’in yönettiÄŸi Hacıyatmaz isimli oyunu ile Batman’da açıyor. Oyun, hizmete yeni açılan modern kültür merkezinde sahnelenecek.  

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Cevat Fehmi BaÅŸkut’un 1960 yılında yazdığı Hacıyatmaz isimli oyununu Batman’da sahneleyecek. Yeni Kültür Sarayı’nda sahnelenecek ilk tiyatro etkinliÄŸi olan oyun iki perdeden oluÅŸuyor.

 

Cevat Fehmi BaÅŸkut’un yazarlık hayatının olgunluk dönemi olarak nitelenen Hacıyatmaz oyunu yazarın diÄŸer siyasi taÅŸlamalarına oranla gölgede kalmış gibi görünmekle birlikte, ustaca yazdığı klasik eserlerden biri olma özelliÄŸini taşıyor. Tür olarak klasik komedi ile halk tiyatrosu geleneÄŸinin üslup özelliklerini taşıyor. Karakter, taÅŸlama ve dolantı komedisinden gerçekçi çizgide ilerleyen bir kurgu içinde baÅŸarıyla yararlanıyor. Toplumuun önemli ve zaman zaman tehlikeli boyutlara ulaÅŸan sorunlarına, dilini sivrileÅŸtirmeden, can yakmayacak biçimde eleÅŸtiri getiren yazar, bu oyunda ülkenin on yılda bir darbe geçiren siyasi yaÅŸamını ele alıyor.

 

Comments (0)
Add Comment