İspanyol Hükümeti Katalonya’nın Bağımsızlık Talebi İçin Masaya Oturdu

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükümeti ile Katalonya özerk yönetim hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlık talebine siyasi çözüm bulmak için müzakerelere başladı.

Katalonya’da bağımsızlık yanlısı iki siyasi partinin koalisyonundan oluşan özerk yönetim hükümetinin talebiyle “diyalog masası” adıyla başlayan müzakerelerin ilkine merkezi hükümetten Başbakan Pedro Sanchez ve 4 bakan katılırken, Katalonya tarafında ise koalisyonun ortaklarından sadece biri masada yer aldı.

Katalonya yerel hükümetinde, koalisyonun büyük ortağı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Pere Aragones ve 2 bakan toplantıda hazır bulunurken, koalisyonun küçük ortağı Katalonya İçin Birlik Partisi (Junts) masaya oturmadı. Junts’un toplantıya katılmama gerekçesi, 22 Haziran’da getirilen af ile serbest kalan tutuklu Katalan siyasetçilerden 2’sinin görüşmelere katılmasıyla ilgili talebinin kabul edilmemesi oldu.

Barselona’da yapılan toplantı öncesinde Başbakan Sanchez, Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Aragones ile 2 saatlik görüşme yaptı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.