Öğrenciler ‘Kültür Timleri’ ile Önce Tanıyacak, Sonra Tanıtacak

KONYA-Konya’nın EreÄŸli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Åžahika Koleji, baÅŸta EreÄŸli olmak üzere Konya, Karaman, Aksaray ve NiÄŸde’nin tarihi kültürel yerlerini tanıtmak amacıyla öğrencilerden ‘Kültür Timleri’ kurdu.Yurtiçindeki tarihi ve kültürel deÄŸerleri tanıyan öğrenciler, projenin yurtdışı ayağında Türkiye’nin tanıtımını da yapacak.

Koordinatör öğretmenlerin önderliÄŸinde okul öğrencileri arasından seçilen bir grup öğrenci, EreÄŸli, Karaman, Konya, Aksaray ve NiÄŸde’nin tarihi ve kültürel deÄŸerlerinin tanıtımını yapmaya baÅŸladı.

Åžahika Ä°lköğretim Okulu öğrencileri, baÅŸlattıkları ‘Kültür Timleri’ projesi kapsamında ilk gezilerini Karaman’ın TaÅŸkale beldesine gerçekleÅŸtirdi.

Proje koordinatörlerinden Abdullah Işık, amaçlarının çevresel yerel kültürlerin öğrencilere tanıtılması ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin farkındalığını yakalamak olduÄŸunu ifade etti.

Okul Müdürü Recep Varol ise projeye çok olumlu baktıklarını belirterek, yurtiçi ayağının tamamlanmasıyla yurtdışına açılacak projeyle, oralardaki kültürel zenginliklerin öğrencilere tanıtılması, Türkiye’nin de gidilen yerlerde tanıtımının saÄŸlanmasını amaçladıklarını kaydetti.

Proje koordinatörlerinden Ali Celal Öztan da projeyi Cumhuriyet Bayramı haftasında baÅŸlatmalarının ve baÅŸlangıç yeri olarak Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ata yurdunun seçmelerinin anlamlı olduÄŸunu söyledi. Öztan, projenin kültürlerarası diyaloÄŸa katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

Proje sorumlusu Akif Atız, da gezilen ve görülen yerlerin kitaplaştırılacağını ve kalıcı bir eser meydana getirileceğini aktardı. Atız, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile kültürel faaliyetlere önem veren kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Comments (0)
Add Comment