Pompeo: Falun Gong Zulmünün Sonlandırılmasında ‘Amerika Dünyaya Öncülük Etmeli’

Eski DışiÅŸleri Bakanı Mike Pompeo, 21 Nisan 2021’de Washington’da Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi üyeleriyle Ä°ran hakkında medyaya konuÅŸuyor. (Joshua Roberts/Getty Images)

Eski DışiÅŸleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin’in acımasız kampanyasının 22. yılını kutlarken, Amerika BirleÅŸik Devletleri’nin Çin rejiminin Falun Gong’a karşı “korkunç” zulmüne bir son vermesine yardım etmesi gerektiÄŸini söyledi, böylece taraftarlar inanç özgürlüğünü yaÅŸayabilirler.

Pompeo, zulmün baÅŸlamasının yıldönümü arifesinde, The Epoch Times’ın kardeÅŸ medyası NTD ile konuÅŸtu.

Falun Gong ile ilgili olarak, Çin’de inanç özgürlüğünün olmaması korkunç, trajik ve çok uzun süredir devam ediyor. Amerika’nın bu insanların kendi inançlarını uygulama fırsatına sahip olmalarını saÄŸlamak için dünyaya liderlik etmesi gerekiyor, böylece bu insanlar istedikleri ÅŸekilde inançlarını uygulayabilme ÅŸansına sahip olabilirler.” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları, 16 Temmuz 2021’de Washington’da Çin rejiminin Falun Gong zulmünün baÅŸlatmasının 22. yıldönümü sebebiyle düzenlenen bir geçit törenine katıldılar.
(Samira Bouaou/The Epoch Times)

“DoÄŸruluk, merhamet ve hoÅŸgörü” ilkelerini benimseyen bir meditasyon disiplini olan Falun Gong, ilk olarak 1992 yılında kuzey Çin’de tanıtıldı ve saÄŸlığa olan faydaları nedeniyle Çin halkı arasında geniÅŸ bir ilgi gördü. Ancak, popülaritesi nedeniyle bunu tehdit olarak algılayan Çin Komünist Partisi (ÇKP), 20 Temmuz 1999’da Falun Gong’u hedef alan bir yok etme kampanyası baÅŸlattı.

Tüm devlet aygıtları, o zamanki resmi tahminlere göre, 70 ila 100 milyon arasında olan uygulamanın yandaşlarına karşı durdu.

Son 20 yılda Falun Gong uygulayıcıları, inançlarında ısrar ettikleri için uzun süreli hapis, köle işçiliği, işkence, psikiyatrik ve cinsel istismar ve zorla organ toplamanın hedefi haline geldiler.

20 Temmuz yıldönümü ile baÄŸlantılı olarak, en az 15 ABD’li milletvekili, Falun Gong’u destekleyen mektuplar, bildiriler veya video mesajları ve ayrıca 20 ülkeden uluslararası bir politikacı koalisyonu yayınladı. DışiÅŸleri Bakanlığı ayrıca ÇKP’yi uzun süredir devam eden kampanyasını “derhal durdurmaya” ve hapisteki tüm yandaÅŸlarını serbest bırakmaya çağırdı.

Senato Dış Ä°liÅŸkiler Komitesi baÅŸkanı Senatör Bob Menendez (D-N.J.) yaptığı açıklamada, “Hiç kimse sadece inançlarını nasıl yaÅŸamayı tercih ettiÄŸi için hapse, iÅŸkenceye veya daha kötüsüne maruz kalmamalı.” dedi.

Temsilci Vicky Hartzler (R-Mo.), rejimin Falun Gong uygulayıcılarına yönelik muamelesini “akıl almaz” olarak nitelendirdi.

Hartzler bir mektupta, “Bu gerçekten en üst düzeyde bir insan hakları ihlalidir.” diye yazdı.

Hartzler, zorla organ toplama suçuyla ilgili olarak, korkunç uygulamayı kınayan 2016 Meclis kararının (H.Res. 343) “doÄŸru yönde atılmış bir adım” olduÄŸunu belirtti ama “daha fazlası yapılmalı” dedi. Kongre üyesi, sorunla mücadele etmek için 2021 Zorla Organ Hasatını Durdurma Yasasına (H.R. 1591) sponsor olan 17 milletvekilinden biri.

Temsilci Steve Chabot (R-Ohio) bir mektupta organ toplamaya atıfta bulunarak “Hayal edilebilecek birkaç kötü suç vardır. Bu aÄŸza alınmayacak suç, ÇKP’nin elinde acı çeken sayısız kurban için adalet talep ediyor.” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2021’de Brooklyn, N.Y.’da Çin’de Falun Gong zulmünün 22. yılını kutlayan bir geçit törenine katıldılar. (Chung I Ho/The Epoch Times)

Senatör Marco Rubio (R-Fla.), 20 Temmuz’da Falun Gong’a karşı devam eden zulmün “yenik düşen kurbanların anısına” yaptığı açıklamada;

“ÇKP, Falun Gong uygulayıcılarını birçok kez gözaltına aldı ve bazı durumlarda, ‘yeniden eÄŸitim yoluyla dönüşüm’ merkezlerinde aldı – Sincan’da Uygurlara ve diÄŸer Müslümanlara karşı devam eden toplu gözaltı ve soykırım eylemlerinin bir ön izlemesiydi” dedi.

Zulmü belgelemeye adanmış, ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui.org‘a göre, son yarım yılda 9.500’e yakın Falun Gong uygulayıcısı; polis tacizi, tutuklama veya polis baskınlarına maruz kaldı ve pandeminin ortasında zulüm azalmadan devam etti.

Baskı, Çin’de ailesi olanlar için evlerine çok yaklaÅŸtı.

EÅŸi ve oÄŸlu Florida’da yaÅŸayan Zhou Deyong, Çin’in doÄŸusundaki Shandong Eyaletinde aylardır gözaltında tutuluyor. Polis evine girip, kendisi de bir Falun Gong uygulayıcısı olan karısına ait Falun Gong kitaplarını ve kitapçıklarını bulduktan sonra, onu “yasanın uygulanmasını sabote etmekle” suçlandı.

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2021’de Los Angeles’ta Çin’deki zulmün 22. yıldönümünü anma mum nöbetinde. (Debora Cheng’in izniyle)

Yunnan Eyaletinden başka bir Florida sakininin annesi Deng Cuiping, zulüm hakkında bilgilendirici materyalleri paylaştığı için 2016 yılında dört uygulayıcıyla birlikte tutuklandı. Daha önce üç yıl hapis cezasına çarptırılan ve öğretmenlik yaptığı ilkokuldan atılan Deng, sekiz ay yargılanmadan tutuklu kaldıktan sonra şu anda altı yıllık hapis cezasını çekiyor.

Florida, Temple Terrace’ta muhasebeci olan Deng’in kızı Iris Lu Wanqing, 2019’da Epoch Times’a verdiÄŸi demeçte; “Annem gibi Falun Gong uygulayıcıları samimi ve naziktir ve asla kimseyi incitmezler. Vicdanlarını ve inançlarını korumak için neden hayatlarının altı yılını veya daha fazlasını vermek zorundalar?” demiÅŸti.

Çok sayıda yasa koyucu, uygulamanın teÅŸvik ettiÄŸi temel deÄŸerleri de vurguladı. Sean Patrick Maloney (DN.Y.), “Falun Dafa’nın barışçıl uygulamalarını onurlandırmak” için bir kongre bildirisinde, uygulamanın öğretilerinin “daha saÄŸlıklı ve uyumlu toplumlar oluÅŸturmaya katkıda bulunarak; kültürler, milliyetler, ırk, cinsiyet ve yaÅŸlar arasında köprü oluÅŸturduÄŸunu” söyledi.

Rep. Dean Phillips (D-Minn.) “Bu değerleri günlük yaşamımıza odaklasaydık, dünyamız kesinlikle daha barışçıl bir yer olurdu” dedi.

Zhou’nun durumuyla ilgili olarak Pekin yetkililerine bir mektup yazan Gus Bilirakis (R-Fla.), yok etme kampanyasının “özellikle korkunç doÄŸasını vurgulamak” için baÅŸka bir karar sunmayı planladığını söyledi.

Önceden kaydedilmiÅŸ bir konuÅŸmada, “Bu ihlaller karşısında sessiz kalırsak, bu ahlaki zorunluluÄŸu ihmal etmiÅŸ oluruz ve dolayısıyla sivil toplumu tehlikeye atmış oluruz.” dedi.

Haber: Eva Fu, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye