Putin’den Ä°lginç Wikileaks Tepkisi: Bazılarının Ä°neÄŸi Böğürse De, Sizinki Susmalı

MOSKOVA – Rusya BaÅŸbakanı Vladimir Putin, Amerikalı diplomatların raporlarının yayınlandığı WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin tutuklanmasına tepki gösterdi. Fransız meslektaşı Francois Fillon ile görüşmesinde açıklamada bulunan Putin, yaÅŸananların demokrasinin olmaması ile ilgili olduÄŸunu söyledi.
“EÄŸer onlar tam bir demokrasiye sahipse, neden bay Assange’yi hapishaneye koydu?” sorusunu yönelten Putin, “Bu nasıl bir demokrasi?” karşılığını verdi.
Rusya’nın köylerinden bir atasözü ile durumu deÄŸerlendiren Putin, “Bizde bazılarının ineÄŸi böğürse de, sizinki susmalı derler. Bu topu da Amerikalı meslektaÅŸlarıma geri gönderiyorum …” dedi. Rusya BaÅŸbakanı kullandığı atasözü ile, Assange’yi tutuklayarak anti-demokratik bir duruÅŸ sergileyenlerin, Rusya’nın demokrasisini eleÅŸtirmeye hakkı olmadığını ima etti.
7 Aralık’ta Ä°sviçre’de taciz davasından suçlu bulunan Assange, Londra’da tutuklanmıştı. Kremlin’den bir kaynak Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada resmi ve resmi olmayan kurumların Assange’ye sahip çıkmalarını isterken, WikiLeaks’in kurucusunun Nobel’e aday olması gerektiÄŸini ifade etmiÅŸti.
Rusya Başbakanı, Fransız meslektaşı Fillon ile enerji ve yüksek teknoloji alanında bir dizi anlaşma imzaladı.

Comments (0)
Add Comment