Sinemanın Duayeni Memduh Ãœn’ü Kaybettik

Memduh Ün hayatını kaybetti.

Türk sinemasının dev ismi Memduh Ün 95 yaşında hayatını kaybetti.

Memduh Ãœn, Bodrum’da Acıbadem hastanesinde 9 aydır tedavi görüyordu. AkciÄŸerde sıvı birikmesi ve yüksek tansiyon nedenleri ile tedavi altındaydı.

Türk sinemasının büyük isimlerinden Fatma Girik‘in eÅŸi olan Memduh Ãœn bu sabah hayata gözlerini yumdu. EÅŸini hiç yalnız bırakmayan Fatma Girik “O benim her ÅŸeyimdi. 56 yıllık hayat arkadaşımdı. Ben ailemden çok onunla birlikteydim. Hala inanamıyorum.’’ dedi.

Memduh Ãœn, 17 Ekim’de Torba’da topraÄŸa verilecek.

Memduh Ün ve 56 yıllık eşi Fatma Girik.

Memduh Ãœn Kimdir?

Memduh Ãœn 14 Mart 1920’de dünyaya geldi. Futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, ve yapımcı olarak görevler aldı. BeÅŸiktaÅŸ’ın 1940-41 sezonu ÅŸampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ãœn futboldan koptuktan sonra Turhan Ãœn takma adıyla 1947’de sinemada oyuncu olarak yer aldı, 1951’de ArÅŸavir Alyanak’la birlikte Yakut Film adlı bir ÅŸirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliÅŸtirince bu kez kendi adına UÄŸur Film adında bir ÅŸirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. YaÅŸamı boyunca birçok ödül aldı, birçok filmde oynadı ve birçok filmi yönetti. Bunun yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Ayrıca bir filmin müziÄŸini, iki filmin de kurgusunu yaptı.

memduh ün fatma girikmemduh ün hayatını kaybetti
Comments (0)
Add Comment