Yarın Emekli İkramiyeleri Hesaplara Yatıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SSK emeklilerine 6 Mayıs’ta, BaÄŸ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine ise 7 Mayıs’ta bayram ikramiyelerinin ödeneceÄŸini bildirmiÅŸti.

Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta yapılan yasal düzenlemeyle emekli bayram ikramiyesinin 1100 liraya yükseltildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Ramazan Bayramı ikramiyesinin bayramdan önceki hafta ödeneceÄŸini vurgulayan Bilgin, “12,7 milyon emekliye 12,3 milyar lira ikramiye ödenecek.

SSK emeklilerimizin 6 Mayıs’ta, BaÄŸ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerimizin ise 7 Mayıs’ta bayram ikramiyeleri hesaplarına yatırılacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Bilgin, ÅŸunları kaydetmiÅŸti: “Emek de emeklilerimiz de başımızın tacı. Emeklilerimizin 7 gün 24 saat hizmetindeyiz.

Türkiyemizin kalkınması için alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeÄŸi ve hizmeti olan emeklilerimizin yanında olmaya devam edeceÄŸiz. Emeklilerimizin aileleriyle hayırlı bayramlar geçirmelerini temenni ediyorum.”

Maaş ücretleri nasıl olacak?

Emekli: 1.100 TL, Ölüm aylığı (% 75): 825 TL, Ölüm aylığı (% 50): 550 TL, Ölüm aylığı (% 25): 275 TL

Emekliler ve memurlar Temmuz ayında ise yılın ikinci zammını almış olacaklar. Ocak’ta yapılan 8.6’lık zamdan sonra Temmuz’da da oluÅŸacak 6 aylık enflasyon verisine göre maaÅŸlar artırılacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında zam alırken memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkını da alacak.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bayram öncesi yapılacak emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemelerinin salgın kurallarına uyularak gerçekleştirilebilmesi için banka şubelerinin çalışma sürelerinin uzatılmasına ilişkin tavsiye kararı almıştı.

Bu karar 6 Mayıs 2021 Perşembe günü itibari ile uygulanacak. Bankalar, 6-11 Mayıs arasında 09.00-16.30 saatleri arasında hizmet verecek.

Türkiye Bankalar BirliÄŸi’nden (TBB) yapılan açıklamada, İçiÅŸleri Bakanlığının Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi hükümleri ve Bakanlığın açıklamaları uyarınca 3-15 Mayıs’ta yapılacak emekli maaÅŸ ve ikramiyeleri ile diÄŸer maaÅŸ/aylık/ücret ödemelerinin, salgın tedbirlerine uyulmak üzere yoÄŸunluÄŸun önüne geçilerek daha güvenli ve kolay ÅŸekilde yapılabilmesini saÄŸlamak amacıyla TBB Yönetim Kurulu tarafından ÅŸube çalışma saatlerine iliÅŸkin bir tavsiye kararı alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Buna göre üyeler, açık olacak ÅŸubelerinde yeteri kadar personel bulundurmak üzere müşteri kabul saatlerini 6, 7, 10 ve 11 Mayıs’ta saat 09.00-12.30 ve 13.30-16.30, arife günü olan 12 Mayıs’ta saat 9.00-12.30 olarak belirleyebilecektir.

DiÄŸer günlerde ÅŸubelerde 10.00-16.00 saatlerinde hizmet verilmeye devam edilecektir. Toplumun, kendisinin ve çalışanların saÄŸlığının korunmasına azami ölçüde çaba gösterilmesini teminen banka müşterilerinin; iÅŸlemlerinde ATM, internet ve mobil bankacılığı gibi ÅŸube dışı kanalları tercih etmelerini arz ve teÅŸekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

29 Nisan Perşembe günü başlayan tam kapanma sürecinde bankalar mesai saatlerini değiştirmişti. Bankalar, bu süreç içerisinde mesai saatlerini 10.00-16.00 saatleri arasına çekmişti.