Bayram Denince Aklıma… Gelir ve Bayramda en çok Yapmayı Sevdiğim Şeyler Şunlardır

Filiz Kaya 20 – Hizmet Sektörü Mersin

Filiz Kaya (20)  : Akla ilk gelen şey aile ilişkileri elbette. Gelenek ve göreneklerimiz de aklıma ilk gelen şeylerden. Bayramda ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi seviyorum. Sokakların dolu dolu olması hoşuma gidiyor. İnsan bayram coşkusunu hissedebiliyor ve herkes iç içe.

Mehmet Köklü (63)-Tüccar

Mehmet Köklü (63):Mezarlığa gidip ölmüşlerimi ziyaret ederim ve onlara dua ederim. Daha sonra büyüklerimizin bayramını kutlamak için evlerine giderim. Eğer zamanım olursa etrafımdaki yakın illere gidip seyahat ederim. Ayrıca tabiî ki iyice dinler ve tatil yaparım.

Aysel Akyıldız – Yönetici

Aysel Akyıldız: Bayram denince;

İnsanların büyüklerini ziyaret etmesi ve küçüklerin sevindirilmesi akla geliyor. Bayramda ilk aklıma gelen annem ve ablalarımı ziyaret etmek. Çocuklarımla beraber güzel vakit geçirmek istiyorum. Tabi dinlenmek ve tatil yapmak için de bayramlar uygun ortam yarattığı için heyecanla bayramların gelmesini bekliyorum. Uzaktaki sevdiklerimizle bir arada huzurlu ortamda vakit geçirmek istiyorum. Bayram tatillerini heyecanla beklemek ve bu heyecanın hiç bitmemesini diliyorum.

Sibel Yavuz – Öğretmen yaş: 28 Mersin

Sibel Yavuz – (28): Bayram güzel bir şey! İnsanların birbirlerine zamn ayıramadıkları, herkesin işinde gücünde bir koşuşturma halinde olduğu şu zamanlarda menfaat düşünmeden, sakince hal hatır sordukları bir zaman işte….Bu zaman diliminin en karlı ve en mutlu üyeleri de çocuklar sanırım….Her ne kadar eskiden olduğu gibi sokak oyunları olmasa da rengaren günler bayramlar. Kırmızı ayakkabılar, renkli şekerler, her mağazanın önünde balon dağıtan palyaçolar…Ohoo daha ne olsun 🙂

Mehmet Köroğlu Elektirik Teknisyeni – Urfa

Mehmet  Köroğlu – Urfa: Bayram deyince aklıma ilk olarak eski bayramlar geliyor. Bayram demek, insanları sevmek, saygı göstermek , merhamet etmek, yardımlaşmak ve eskileri anmak demektir.Bayramlarda yapmayı en çok sevdiğim şey ailemle birlikte olmak, akrabalarımızı ziyaret etmek ve hep birlikte bayram yemeği yemektir.

Sema -21-Mersin

Sema (21): Bayram denince aklıma birlik beraberlik güzel paylaşımlar geliyor. Bayramda hep birlikte olmak, bayram öncesi alışveriş yapmak, bayramın heyecanını yaşamak çok güzel. Büyükleri ziyaret etmek, gelenek göreneklere sahip çıkmak, gelecek misafirlere hizmet etmek, yemekler yapmak tabiî ki de insanı mutlu eder. Bunlarda benim bayramda en çok yapmak istediğim şeyler.

Aynur Kuş- Yönetici

Aynur Kuş: Ah nerede o eski bayramlar demeyeceğim, sürekli ah çekmek istemiyorum. İnsanın kendinin istemesi gerekir. Bayramları veya her şeyi güzelleştirmek sadece insanın kendi elindedir, diye düşünüyorum. Küçük şeylerden mutlu olmak gibi. Ben bayramı kendi ailemle beraber geçirmekten mutlu olanlardanım. Zaman çok değişti, insanlar bayramları farklı algılamaya başladı. Bayramlar tatil gibi algılanıyor ve öyle yaşanıyor. Teknoloji gelişti. Bayramlar mesajlarla kutlanıyor v.s. …

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.