BDP Milletvekillerinin Davranışları Büyük Tepki Yarattı

Daha önceki yılların aksine Nevruz Bayramı artık ülkemizde bahar, barış ve kardeşlik için kutlanmıyor.

Dün Barış ve Demokrasi Partisi ( BDP) nin düzenlediği Nevruz Etkinliğinde Silopi’de izinsiz gösteri yapmak istenince güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu. BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel bu sırada olayları yatıştırmaya çalışan Şırnak Güvenlik şube Müdürü Başkomiser Murat Çetiner’le tartışmaya başlamısı üzerine daha sonra da başkomisere bir tokat atmıştı. Yine bir başka vekil olan Bengi Yıldız Batman’da diğer göstericilerle birlikte bölücü örgütü sembolize eden kıyafetler giyerek güvenlik güçlerine taş atarken gösteriliyor.

 Görüntüler  bu gün Televizyonların haber kanallarında gösterildi. Milletvekili, devletin güvenlikle ilgili bir memuruna tokat atıp, hakaretler yağdırması büyük tepki yarattı.

Başbakan, BDP milletvekili Sebahat Tuncel’in başkomisere attığı tokatı değerlendirirken ‘‘Bu olayla ilgili derhal hukuki sürecin başlatılmasını şüphesiz ki istiyoruz. Bu densizliğin hesabının hukuk çerçevesinde mutlaka sorulmasını istiyoruz. Bunun da sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

  Yine olayla ilgili BDP  Genel Başkanı Selahattin Demirtaş açıklamalarda bulundu. Demirtaş açıklamasında, nevruz kutlamalarında “Keşke olmasaydı”, “Keşke yaşanmasıydı” dedikleri olaylar olduğunu söyledi. Demirtaş, “Milletvekili arkadaşlarımızın özellikle içinde bulundukları durum sayın Tuncel ve sayın Bengi Yıldız’ın içinde bulundukları durum bizler açısında da, ’Keşke yaşanmaydı’ dediğimiz durumlardı” dedikten sonra şöyle konuştu;

“Ama öncesine yönelik özellikle milletvekillerimizin kontrollerini kaybetmesine neden olan önceki olaylar yansımayınca, Türkiye kamuoyu tarafından görülmeyince bilinmeyince mesele de anlaşılmıyor. Sayın Başbakan bu durumla ilgili en hafif tabir olarak ’densizliği’ kullanıyor. Orada bir milletin vekili var. O milletin vekili, milletin temsilcidir. Milletin temsilcisine polis gaz sıkacak, basınçlı su sıkacak, küfür edecek, hakaret edecek buna karşı tek bir soruşturma açma ihtiyacı duymayacak, tek bir cümle sarf etmeyeceksiniz. Ama milletin temsilcisi, devlet temsilcisine fiili bir durumda bulundu diye kıyameti koparıp savcıları göreve çağıracaksınız. Bunun da adı en hafif deyimiyle iki yüzlülüktür. Silopi’de, devletin polisi dediğimiz aslında AKP’nin polisi, milletvekilimizin bacağını kırdığında ki kendisi hala yurt dışında hala tedavi görüyor. Açıklama yapmayan, yapma ihtiyacı duymayan bu nasıl bir densizliktir. Demeyen, diyemeyen bir Başbakan’ın bugün çıkıp nevruzda yaşanan bu kadar şiddet olayını, halkın üzerine bu kadar baskıyı örtbas etmek istercesine BDP’liler şiddet kullanıyor demesi iki yüzlülüktür. Vicdansızlıktır.” dedi.

Yaşadığımız coğrafyadaki ateş her an bize de yaklaşıyor gibi. Özellikle çok kritik bir dönemden geçmekte olan ülkemizde yaşanan olaylar,  yaşanacak olan günlerin pek de iyi olmayacağının sinyalini veriyor.  Tarih, küçücük bir kıvılcımın  koskoca bir alev topuna döndüğünü ve o kıvılcımı yaratanlarla beraber her şeyi yuttuğuna tanık olmuştur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.