Callisto ( Büyük Ayı) Efsanesi

Arkadia kralı Lykaon zalimliği, kan dökücülüğü ve açımasızlığı ile ünlüydü. Kendisine misafir gelenleri öldürmekten zevk alan bu kralın Callisto adında güzelliğiyle diller destan bir de kızı vardı.

Kralın bu acımasızlığına sinirlenen ve bir ders vermek isteyen baş tanrı Zeus, Arkadia bölgesinden geçerken kimliğini gizleyerek Lykaon’un sarayına misafir olur. Lykaon, konuğuna önceden sarayında misafir ettiği ve öldürdüğü bir yolcunun etinden yaptırdığı yemeği ikram eder. Bu olaya bir hayli öfkelenen Zeus, yıldırımıyla sarayı yakıp kül eder ve Lykaon’u da bir kurda dönüştürür.

Lykaon’un kızı olan güzeller güzeli Callisto ise Artemis’in yakın arkadaşı olan bir periydi. Tanrıça Artemis ile ava çıkar ve ona yoldaşlık ederdi. O da tıpkı Artemis gibi evlenmemeye ve bir erkekle birlikte olmamaya yeminliydi. Ancak Zeus, bu güzel periyi görür görmez ona gönül verir. Bir gün Callisto ağaçların altında dinlenirken, Zeus, Artemis kılığına girerek yanına yaklaşır. Callisto, Artemis sandığı baş tanrıdan çekinmeden davranır fakat hatasını anladığında iş işten geçmiştir.

Hamileliğini gizlemek için büyük çaba sarf eder fakat bir gün gölde arkadaşlarıyla yıkanırken baş tanrıça Artemis, Callisto’nun hamileliğini fark eder. Zeus sevdiği kızı, Artemis’in öfkesinden korumak için onu bir ayıya çevirir. Fakat bu bile onu Artemis’in öfkesinden korumaya yetmez. Artemis okları ile Callisto’yu delik deşik eder. Callisto ölmeden az önce Arkas adında bir erkek dünyaya getirir. Bu çocuk daha sonra Arkadia’ların babası olur.

Callisto ise öldükten sonra Zeus tarafından gök yüzüne alınır ve Kutup Yıldızı’nı gösteren ‘‘Büyük Ayı’’ya çevrildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.