CHP’li Kılıçdaroğlu: Padişahım çok yaşa, Tayyip bey bunu istiyor

DÜZCECumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa paketiyle ilgili hükümeti eleştirerek, “Padişahım çok yaşa. Tayyip Bey bunu istiyor.” dedi.

CHP Düzce İl Başkanlığı Kongresi 18 Temmuz Spor Salonu’nda yapıldı.

Kongreye Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, Demokratik Sol Parti eski Bolu Milletvekili Mustafa Karslıoğlu, Esnaf Odaları Başkanı Mustafa Kayıkçı, Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi Başkanı Nusret Özsoy, Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Yığılca Belediye Başkanı Bünyamin Şahin ve partililer katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından kürsüye gelen Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet tarafından hazırlanan anayasa değişikliği paketiyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Şimdi bize kalkıp bir de demokrasi dersi veriyorlar. Ben size anayasa nedir, demokrasi nedir, hukuk nedir onu anlatacağım. Anayasanın 23. maddesi diyorki herkesin seyahat özgürlüğü var. Tekel işçileri Ankara’ya geldi. Ankara’ya gelirken otobüsün yolları kesildi mi? Otobüsün içine polis kameraları girip tek tek kameraya çekip fişledi mi? E peki bu nasıl anayasa? Nasıl seyahat özgürlüğü? Bu bir yetmedi. Anayasa 25. madde, düşünce ve kanaat özgürlüğü, herkes düşünce ve kanaat özgürlüğünü açıklayabilir. E bu işçiler Ankara’ya gelecek dedik, Türk İş’in önünde bir bildiri okuyacaklar ve haklarını savunacaklar. Siz bunlara ne yaptınız, coplarla ve biber gazlarıyla sopa attınız. Bu mudur sizin kanaat ve düşünce özgürlüğü anlayışınız? Madde 26 düşünceyi açıklama özgürlüğü, bunun içinde baskıyı getiriyorlar. Düşünceyi özgürce açıkladığınız andan itibaren siz ya karakoldasınız ya hapistesiniz. Madde 28, basın hürdür sansür edilemez. Bana söyler misiniz bu gün Türkiye’de medyanın bağımsızlığı var mı? Özgürlüğü var mı? Köşe yazarları kendilerine oto sansür uygulamaya başladılar. Bu nasıl basın hürdür ve sansür edilemez. Ve bizim Başbakan’ımız çıkıp kürsüye, şu gazeteleri almayın diye açıklama yapmadı mı? Madde 34, toplantı ve gösteri düzenleme özgürlüğü. Hiç kimseden izin almadan toplantı ve gösteri yapabilirsiniz. Peki, Tekel işçilerinin başına gelen neydi? Bırakın Tekel işçilerini, onlara destek vermek için oraya giden CHP milletvekillerinin başına gelen neydi? Bu mudur demokrasi anlayışı? İşte bunların demokrasi anlayışı, işte bunların özgürlük anlayışı. Şimdi bunlar getirmişler yeni bir anayasa değişikliği yapacağız diyorlar. Ne yapacakmışız, her tarafı baskıladık, basını baskıladık, emekliler konuşamaz, işçiler zaten konuşamaz, memurların zaten memur oldukları için 657 den kısıtlamaları var. Hayatın her döneminde basılıyorsunuz. Bir tek şey kaldı. Yüksek yargı. Orayı da ele geçirdik mi böylece sen sağ ben selamet. Her kes sesini kesmiş olacak. Bu yapı için önümüze dayatılan bir anayasa var.”

Anayasaların bir toplumsal uzlaşma metinleri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir toplumsal uzlaşma hazırlandı mı? Bir toplumsal uzlaşma arayışı içine girildi mi? Anayasayı kim hazırladı? AKP Genel Merkezi’nde 5-6 kişi. Son kararı kim verdi? Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Gittiler son kararı orada verdiler. Cumhurbaşkanını kim tayin eder? Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Meclis Başkanı’nı kim tayin eder? Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Anayasaya son kararı kim verir? Recep Tayyip Erdoğan. Bana söylermisiniz, Sayın Başbakan yurt dışından gelirken bir afiş vardı. Son Padişahımız Hoş geldiniz diye. Ne diyeceğiz bundan sonra artık, düşünce özgürlüğü yasak, basın özgürlüğü yasak, Üniversite özgürlüğü yasak, gösteri özgürlüğü yasak. Bundan sonra bize bir tek şey kalıyor. ‘Padişahım Çok Yaşa’ Tayyip Bey bunu istiyor.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu delegelere de seslenerek önümüzdeki seçimlerde Düzce’den en az bir milletvekili seçmelerini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.