Domates Salçasını Nasıl Yaptım?

Fotoğraf: Semra Şener
Fotoğraf: Semra Şener

Domates salçası yapmanın tam zamanı Temmuz, Ağustos ayları. Ancak bu tarifi güneşe koymadan da yapabilirsiniz. Bu aralar domates de ucuzladı. 10kg domatesten 1 kavanoz domates salçası çıkıyor. Ben ilk önce 5 kg domatesten  yaptım.  Sonucu merak ettiğim için fazlaca domatesin israf olmasını istemedim. Sonuç mu  ?  … önce  nasıl yaptığımı anlatayım.

domatessalçası5 epoch 500x500  .

5 kg domatesi iyice yıkadıktan sonra enine ikiye kestim. Hepsini rendeledim. Böylece kabuklarını en başından ayırmış oldum.

domatessalçası6 epoch

Rendelenmiş   domatesleri    genişçe   bir tencereye alıp kaynamaya bıraktım.

domates salçası3 epoch

Dibini tutmasın diye sıkça karıştırdım. 1  saat kadar kısık ateşte kaynattım.  Daha sonra el blenderi ile pürüz kalmayıncaya kadar çırptım.

domates salçası 4epoch

 

Domatesler pürüzsüz bir hal alınca iki yemek  kaşığı kaya tuzu ve bir tatlı kaşığı sirke ilave ettim. Tuz çabuk bozulmasını , sirke ise  küflenmeyi önlüyor.  Biraz  daha kaynatıp ocağın altını kapattım. Soğumaya yüz tutunca genişçe bir tepsiye aldım . Güneşe koydum.

domates salçası epoch

Üzerini toz vb. kaçmaması için bir tülbentle örttüm. Her gün  1- 2 defa karıştırarak 1 hafta güneşte bıraktım . sonra kavanoza koydum . Yine üzerini tülbentle örttüm. 4-5 gün kadar daha bu şekilde güneşte bıraktım.

domates salçası 1epoch

Sonuç , müthiş , çocukluğumda annemin ev ekmeğinin üzerine zeytinyağıyla birlikte sürüp,  biraz da nane serpip ,  elimize verdiği ve bizim sokakta oyun arasında yediğimiz domates suyu ( biz salçaya domates suyu derdik) ekmeğin üzerindeki  domates  salçası  kadar güzel oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.