Dünya’daki Ayaklanmalar ve Protesto Gösterileri Hakkındaki Düşünceler..

NİLGÜN SIĞINAK (Tasarımcı) (Akhisar) (Yaş-38)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   NİLGÜN SIĞINAK (Tasarımcı) (Akhisar) (Yaş-38): Dünyadaki ayaklanmaların o ülkedeki gerçekleri yansıtmadığını düşünüyorum.  Yani küçük bir yerde  ayaklanma olurken ülkenin çoğunluğu rahat bir şekilde günlük yaşantılarını sürdürüyor.

Protestoların sebebi ; ekonomik kriz, hayat standartlarının düşmesi, küresel ısınma, sanayileşmenin artması , çevresel değişimler olabilir. Bunlar insanın fizyolojisini etkiliyor. Sorunlar izlenmesi gereken yol bu olmamalı , bu tip davranışlar sorunları çözmez.

T. Ural (Kurumsal Satış Uzmanı) (İstanbul)

T. URAL (Kurumsal Satış Uzmanı) (İstanbul): Siyasi ve politik sebeplerle kötü yönetilen ekonomilerde gelir adaletsizliğinin altında ezilen ve nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan kesimin, iletişim olanaklarının artışı ile kısa sürede büyük kitleler halinde sokaklara çıkabilmesini ve tepkisini ortaya koyabilmesini sağlıyor.

Görünen neden bu olmakla birlikte, bu ayaklanmaları ülkeler bazında ve ülkelerin iç dinamikleri ile açıklamanın yüzeysel olacağını düşünüyorum. Sürekli körüklenen tüketim ekonomisinin ABD mortgage krizi sonrası iflasının, dünya nüfusunun ve buna bağlı enerji ve kaynak ihtiyacının hızla artışının, özellikle küresel ısınma nedeniyle yaşam alanlarının sürekli daralmasının, buzdağının görünmeyen kısmı olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki 40 yılda, doğal kaynakların, nüfus artışı karşısında yetersiz olacağı kesin olarak biliniyor. Elbette ekonomik, teknolojik ve siyasi yetkinliğe sahip ülkeler, yeni dünya haritasının nasıl çizileceği ile ilgili işlerini şansa bırakmayarak, planlarını uygulamaya koyuyorlar. Dikkatli bakan gözler, tüm bu ayaklanmaların tozu dumanı arasında, istikrar olmayan ve kargaşanın hakim olduğu topraklarda, bu planların kimler tarafından ve nasıl uygulandığını görebilirler. Saddam sonrası Irak ve Kaddafi sonrası Libya’da olduğu gibi…

UMUT AKYILDIZ (Kimyager) (Yaş-24)

UMUT AKYILDIZ (Kimyager) (Yaş-24) : Bugün yaşananlar aslında geçmişin bir fotokopisi niteliğinde. Yani ‘Tarih tekerrürden ibaret’ sözü aklıma geliyor.İnsanlardaki yeni arayışlar, daha ferah bir yaşam sürme isteği, ülke olarak bakıldığında daha güçlü bir ülke konumuna gelme arzusu, bunun yanında da başka ülkelerin (ismi lazım değil J)kendi çıkarları doğrultusunda  fitne ve fesatla zayıf ülkeleri her zamanki gibi sömürge altına alabilme çabasından ibaret olduğunu düşünüyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.