Dünyada Yeterince Besin Kaynağı Olduğunu Düşünüyor musunuz?

Bekir İşgüzar (52 yaşında)- Memur-Mersin

BEKİR İŞGÜZAR: Dünyadaki besin kaynakları bana göre şu an yeterli, ama belki bir 20-40 sene daha yetecek, ondan sonrasını düşünemiyorum. Niye mi!.. Bakınız ben küçükken evden çıktığım zaman ağaç, çiçek, portakal, limon çiçeği koklardım. Maalesef şimdi sadece duman,sis ve toz kokuları geliyor burnuma, nefes alamıyorum. Toprağı eşelediğimizde kurtlar çıkardı, o kadar bereketliydi benim memleketimin toprakları..

Şimdi kazı yapsan bulamazsın, çünkü toprağın bereketi ve verimi zamanla yok oluyor. Ben Mersin’de büyüm etrafım hep bahçeydi dağlara kadar… Şimdi hep taş bina. Bir gün 52 katlı gökdelene çıkıp aşağı baktığımda gördüklerime inanamadım. Tek bir yeşil alan, bir ağaç göremedim. İnanın dürbün lazım. İnsanların para hırsı teknoloji, insanları açlık gibi bir kötü sona hazırlıyor. Hiroşima olayını hemen herkes bilir, yıllar geçmesine rağmen hala topraklarından verim alınmıyor. Rusya’daki nükleer sızıntı Karadeniz’i etkiledi. Yıllarca Türk çayı içmeye korktuk. Bunun gibi yüzlerce örnek verebilirim. Arkadaşlar biz doğaya önem verirsek doğa bize on katını verir. Benim görüşüm biz doğaya bir şey veremedik.  Depremler, seller,kuraklıkla bunun örneği değil mi? Zaten açlık başlangıcı Somali’de başlamadı mı? Bugün Somali yarın başka ülkeler sıra ile gelecek. Duyarlı olalım! Tedbirli olalım! Ne ekersek onu biçeriz!

 

Seda Çakmak (24 yaşında) – Bilgisayar Teknisyeni-Mersin

SEDA ÇAKMAK:Tabi ki uzun yıllar yetecek besin kaynağımız var. Sadece fazla israf yapıyoruz. Besinlerimizin genetiğini değiştiriyor, aspirin şekline getiriyor ve kendimizi bu minik, teknolojik hatta trajikomik olaylara hapsediyoruz.

Sonra da doğanın bize acımasız davrandığından bahsedip duruyoruz. Bir de karnı değil de ruhu doymayanlar var tabi, azıcık tasarruf etsek Afrika‘daki aç insanlarımızı bile ihya edebiliriz. Değil 30 yıl insan var oldukça kaynaklarımız yeter diye düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

Selma Vaizoğlu (45 yaşında)-Kasa Sorumlusu

SELMA VAİZOĞLU:Bir insanın sağlıklı olması ruhsal fiziksel ve zihinsel yönden iyi gelişmiş olması anne karnındaki beslenmeden başlar. Demek ki bizler daha cenin halindeyken bile beslenmeye başlarız. Milyonlarca insanı ve buna bitkiler ve hayvanları da eklersek inanılmaz bir gıda tüketim tablosu ile karşı karşıya kalırız.

Peki ama dünyadaki besinler bunu karşılayacak düzeyde mi acaba? Bu soru bana sorulana dek doğrusu bunu hiç ciddi anlamda düşünmemiştim. Şimdi düşünüyorum da galiba bilinçli tüketici olursak doğanın bize sunduğu nimetler kolay kolay tükenmez. İlerde aç kalma istemiyorsak dünyaca israfa son diyorum.

ÖZGÜL YALÇINDERE (47 Yaşında)-SOSYAL ÇALIŞMACI-ANKARA

ÖZGÜL YALÇINDERE:Eşit gıda dağılımı olmadığı için yetmiyor.  Doğa o kadar cömert ki…  İnsanlar arasındaki  dağılım eşit değil.  Bu da  insanlar  ülkeler arası bir sorun. Doğadaki her canlının kendi kendine dönüşümü söz konusu .

Olmadık yerde çiçek üremesi, bitki üremesi gibi… Ülkeler bu durumu engellemediği sürece her zaman üretim var , herkese yiyecek var.

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.