Evde Meyve Kurutmak Çok Kolay

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr

Daha önce evde hiç meyve kuruttunuz mu ?  Nedense hep meyve kurusu deyince bunu  temiz bir şekilde yapanları bulmak ve onlardan satın almak isteriz.  Aslında meyve kurutmak  sanıldığı gibi hiç de zor bir şey değildir.  Güneş  bu işi bizim yerimize zaten yapmaktadır.  Bize düşen sadece  kurutmak istediğimiz meyveleri  hazırlamak ve güneşe koymakta  ibarettir.  Bu iş aslında biraz telaşlı gibi görünse de hiç öyle zor değildir.

Öncelikle hangi meyveleri kurutmak istediğinize karar verin, Ben bu sene elma ,armut , mürdüm eriği ve şeftali kuruttum.  Şeftali sulu bir meyve olduğu için sert olanından seçtim. Hem doğraması hem de kurutması daha kolay oluyor.

Önce işe elma kurutarak başladım. Deneme iy i sonuç verince aynı yöntemi diğer meyvelerde de uyguladım.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr Elmalar birinci günün sonunda hemen kurumaya yüz tutmuş bir görüntü aldılar

Bir kabın içine limonlu ve elma sirkeli su hazırladım. Elma sirkesini daha önceden evde hazırlamıştım ancak dışarıdan alınan elma sirkesi de olur. Elmaları çok ince bir şekilde doğradım.  Kararmaması için hemen elma sirkeli ve limonlu suyun içine koydum.  Birkaç dakika suda bekledikten sonra  bir tepsiye alıp temiz bir bezle kuruladım.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr

Meyveleri kuruturken her taraftan  hava alacak şekilde  bir zemine ihtiyaç var. Eğer bir tepsiye koyarsanız alttan hava almayacağı için istenilen sonucu vermeyebilir.  Ben bunun için çamaşır sehpasını kullandım. Çamaşır  sehpasının  üzerine temiz sofra bezi yaydım ve gerginliği sağlaması için de mandallarla tuturdum.  Her bir elma dilimini tek tek yan yana dizdim.  Bir gün boyunca bu şekilde kalan elmaları ertesi gün ters yüz ettim.  İkinci günün sonunda elmaların kenarlarında  büyük oranda kuruduğunu belli eden kıvrılmalar olduğunu gördüm.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr. Elma, şeftali, armut,mürdüm eriği ince doğrandığı zaman 2, en fazla 3  günde kuruyor, meyve  şeftali gibi biraz sulu ise bir gün daha güneşte bekleyebilir

 

Aslında iki günde kurudu . ancak ben temiz bir kabın içine alarak bir gün daha  güneşte beklettim.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr Elma kurusu

Meyve kuruduğu zaman suyu uçtuğu için şekeri daha çok ortaya çıkıyor. Ve  içinde glükoz ve herhangi bir katkı maddesi yani kimyasal bir madde  olmayan bir tatlı elde edebiliyoruz.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr  Elma kurusunun son hali

Kuru meyveler hava alan kumaş torbalarda ve çok sıcak olmayan bir ortamda uzun süre saklanabilir. Afiyet olsun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.