İlk Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Fotoğraf:S.Şener
                                                    Fotoğraf:S.Şener

Yoğurt mayalarken genellikle daha önceden  yapılmış olan yoğurttan faydalanırız. Belli ısıdaki sütün içine daha önce yapılmış  yoğurttan  bir miktar ekleyerek mayalanması için ortam oluştururuz. 35-40 derecede mayalanan süt , 5-6 saat içinde  fermente olarak  yoğurt haline gelir.

Peki ilk yoğurt mayası nasıl oluşmuştur? İlk yoğurt mayasının oluşumuyla ilgili bazı görüşler mevcut.  Literatürü tararken rastladığım görüşlerden birisi karınca yuvalarının üzerinde biriken toprağın maya olarak kullanılmasıyla ilgili. Yuvaların üzerinde küçük  tepe  şeklinde oluşmuş topraktan biraz alınıyor süte ekleyip mayalanması sağlanıyor.

Başka bir görüşe göre ilk yoğurt mayası süte düşen bir yaprağın üzerindeki bakterilerin sütün mayalanmasına sebep olduğuyla ilgili.

Bu konuda anlatılan bir başka hikaye de çok eski zamanlarda sütünü sağmakta olan bir çiftçinin aniden bastıran fırtına ve yağmur nedeniyle her şeyi olduğu yerde bırakıp eve kaçması ve daha sonra sağdığı sütleri orda unutmasıyla ilgili. Çiftçi ertesi sabah sütlerin yanına gittiğinde onların katılaştığını görmüş , dökmek istememiş , tadına bakınca da tatlı ekşi yenebilir bir tadı olduğunu görünce de bunu yemeğe başlamışlar.

Yoğurdun 600 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Dolayısıyla dünyanın değişik yerlerinde değişik şekillerde yapılan yoğurtlar mevcut.

Günümüzde hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganlar  yoğurt veya peynir yerine geçebilecek gıdaları araştırmaya devam ediyorlar.

Nohut , brokoli ,kiraz sapı gibi gıdaları  süte karıştırıp ilk  yoğurt mayası elde edilmesi ile ilgili  ilgili görüşlere de  rastlayabilirsiniz.

 Sütün yoğurt olabilmesi için   fermente olduktan sonra içinde 2 bakterinin temel  olarak bulunması gerekiyor. Bunlar laktobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilustur. Bu iki bakteri süt şekeri laktoz ile beslenirler. Bir çok ülkenin ve ülkemizin gıda mevzuatında bu iki bakteri zincirinin  sütte bulunmasıyla elde edilen ürüne yoğurt denildiği belirtilmiştir.

Evde ilk yoğurt mayasını nasıl oluşturacağımı düşünürken aklıma buğday geldi. Buğday da yapısında bulunan nişasta nedeniyle fermantasyonu başlatabilir. Bu nedenle hiçbir yoğurt mayası kullanmadan buğday ve sütle yaptığım yoğurt tarifi şu şekildedir:

Fotoğraf:S.Şener
                                                  Fotoğraf:S.Şener

1 çay  bardağı tam yağlı sokak sütü

1 yemek kaşığı aşurelik buğday

1.gün

Sütün sıcaklığı en az 35-40 derece olmalı . Sütü ve buğdayı bir kavanozun içine koyup dolap içinde biraz karanlık  bir ortamda  24 saat beklettim. Ortamın sıcaklığı ortalama 28-30 derece olmalı.

2.gün

Ertesi gün süt yoğurt haline geldi. Buğdaylar kavanozun altına çökmüştü. Tadı tam olarak  taze yoğurt tadındaydı.

Buğdayların üzerinde oluşan yoğurdu buğdaylardan ayırarak kaşıkla alıp bu kez 1 su bardağı sütle yeniden mayaladım. Yine 24 saat oda sıcaklığında beklettim. Bu kez biraz daha koyu bir yoğurt elde ettim.

Fotoğraf:S.Şener
                                                                  Fotoğraf:S.Şener

3.gün

Bu kez 3 bardak süte 3 yemek kaşığı yoğurt koydum ve yine 24 saat beklettim. Bu kez kaymaklı ve oldukça katı bir yoğurt elde ettim. Sadece üçüncü mayalamada bu kıvama ulaşmak beni çok heyecanlandırdı. Birkaç mayalamadan sonra daha katı kıvamda yoğurt elde edilebilir.

Fotoğraf:S.Şener
                                                             Fotoğraf:S.Şener

Raf ömrünü uzatmak amacıyla içine onlarca katkı maddesi konularak yapılan gıdaların yanında bu kadar az ve de katkısız malzemeyle aynı sonuca ulaşmak mümkün.

 

2 Yorum
  1. Yeşim Köymen diyor

    Merhaba. 24 saat demişsiniz ama genelde alşamdan mayalanıp sabah açılıyor. Siz 24 saat oda sıcaklığında mı beklettiniz acaba. Üzerine birşeyler sardınız mı?

  2. S.Şener diyor

    Maya ilk oluştuğu için ilk üç mayalamada bu şekilde yapılıyor.Sonraki mayalamada süreyi oda sıcaklığında 6 saate indirebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.