İncir Reçeli Tarifi Ve İncirin Faydaları

İncirin faydaları

Çok lifli bir besin olan incir A, C ve B vitaminlerinin yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca, özellikle kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur.

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır .Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır. Özellikle Kuru incir balgam söktürür. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Ayrıca incir ağacının dallarından akan beyaz sütten de yararlanılır. Dallarından akan sütü nasır ve siğillere sürülürse iyi gelir.

İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır

KAYNAK.http://tr.mydearbody.com/sifali-bitkiler/incir.html

İncir reçeli tarifi;

Malzemeler:

1 kg incir

1 kg toz şeker
5-6 adet karanfil
1  limon suyu
4 su bardağı su

Yapılışı:

1- Tam olgunlaşmamış ham incirleri soyunuz .Soyduğunuz incirleri geniş bir tencerede yaklaşıP 20 dk.kaynatın

2- Haşlanan incirleri süzün ve acı suyu aksın

3- 4 su bardağı su,1 kg toz şeker ve karanfillleri geniş bir tencereye alın, yüksek ateşte şeker şerbet kıvamına gelene kadar karıştırarak kaynatın.

4- Şerbet kıvamına gelen karışıma incirleri ekleyin ve hafiçe karıştırın.

5-  20 -25 dk. kadar  orta ateşte incirleri pişmeye bırakın. İçine limon suyunu ekleyerek 5 dk daha pişirin  ve ocaktan alın .

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.