Kiraz Ağacı (Çocuk öyküsü)

kiraz-ac49facc4b1

 

Güzel bir sabah cıvıl cıvıl sesler geliyordu dışarıdan. Pınar başını pencereden dışarı uzattı. Bir de ne görsün kiraz ağacı çiçek açmamış mı… ‘’Yaşasın’’ diye bağırdı. ‘’ Bahar geldi’’.

Kiraz ağacı beyaz çiçekler açmıştı. Dallarını şöyle bir salladı. Çiçekler bağırıştılar ‘’ay ay …’’

O günden sonra kiraz ağacını gören herkes ona övgüler yağdırmaya başladı. ‘’Aaa ne güzel çiçek açmış, şu ağaca bakın, ne ağacı acaba ‘’. Kiraz ağacı bunları duydukça çok mutlu oluyordu.

Günler geçip  gitti. Bir gün Pınar o cıvıltıları duyamadı. Başını pencereden uzattı. Beyaz çiçekler yoktu. Biraz daha dikkatlice bakınca çiçeklerin yerinde kırmızı kırmızı kirazları gördü.  Kiraz ağacı bu kez nazlı nazlı gülümsüyordu. O gülümseme Pınar’ın yüzüne yansıdı.

hqdefault

Kirazların tadına bakmak için sabırsızlanıyordu. Fakat annesi kirazların henüz olgunlaşmadığını birkaç gün daha beklemesi gerektiğini söyledi.

Pınar her gün kiraz ağacına bakıyor kirazların olgunlaşmış mı  diye kontrol ediyordu. Havalar iyice ısındı.  Pınar o gün yine kiraz ağacına baktığında kirazların renklerinin koyulaştığını gördü. Hemen annesine söyledi. Annesi kirazlara baktı ‘’ evet olgunlaşmış, artık kirazları toplayabiliriz ‘dedi. Annesi topladıkları kirazlardan bir kısmını yıkayarak bir kabın içine koydu. Pınar kabı aldı pencerenin önüne oturdu. Kirazlardan yerken kiraz ağacına baktı ve ona teşekkür etti.

O yaz çok güzel geçti. Kiraz ağacı bol bol meyve verdi. Pınar zaman zaman arkadaşlarını bahçeye çağırıyor onlara  kiraz ikram ediyordu. Fakat bir gün kiraz ağacının yaprakları sararmaya başladı .  Pınar ağaç hastalandı sandı.

sonbahar-mevsimi-b3876

Annesine yaprakların neden sarardığını sordu. Annesi sonbahar geldiğini soğukta yaprakların damarlarında mantarlar oluştuğunu bu nedenle renklerinin sarıya dönüştüğünü söyledi. Pınar ‘’ bu mantarlar çok mu zararlı anneciğim’’ dedi. Annesi ‘’ biliyorsun ağaçlar su ve toprakla beslenir. Havalar soğumaya başlayınca yaprakların damarlarında mantarlar oluşur. Mantarlar damarları tıkadığı için  yapraklar beslenemez. O yüzden sararıp  düşer.

 ‘’Yazık’’ dedi Pınar. ‘’Kiraz ağacım ölüyor mu yani, onu bir daha göremeyecek miyim?‘’  Annesi ‘’Üzülme  kış boyunca hava soğuk olduğu için sadece meyve vermeyecek.  Kökleri dalları hala canlı. İlkbahar geldiğinde yeniden çiçekler açacak’’dedi.

Pınar çok sevindi. Kış geldiği , kiraz ağacı yapraklarını döktüğü için o kadar üzülmedi. Bahar geldiğinde yeniden çiçek açacağını biliyordu artık.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.