Kurubaklagilleri Filizlendirerek Tüketebilirsiniz

Fotograf:Epochtimestr
Fotograf:Epochtimestr

Filizlenmiş gıda deyince  genellikle akla ilk gelen soya filizidir. Çünkü piyasada paketlenmiş halde satılır. Diğer baklagillerin filizlenmiş halde piyasada satıldığını pek göremeyiz. Belki de filizlendirme işini çok eski zamanlarda hatta M.Ö. 26 . yüzyıla varacak kadar eski bir zamanda   ilk kez soya bitkisi üzerinde Çinlilerin uyguladığı bir yöntem olması nedeniyle bu kadar yaygın olarak biliyoruz.

Ancak her baklagil filizlendirilerek tüketilebilir. Üstelik  filizlendirilmiş bitki kuru haline nazaran daha kolay sindirilir.  İçindeki vitamin, mineral ve enzimler açısından da daha zengindir. Pişirme süresi de kuru baklagile oranla sebzeler gibi daha kısa sürelidir.

Hangi baklagiller çimlendirilir? Her baklagil  çimlendirilebilir. Bunun için gerekli olan kuru fasulye , nohut, mercimek börülce, maş fasulyesi ,kuru bakla vs gibi herhangi bir kurubaklagil, su ve karanlık ortamdır.

Fotoğaf:Epochtimestr. Maş fasuyesi ve kuru börülce
Fotoğaf:Epochtimestr. Maş fasuyesi ve kuru börülce

Ben maş fasulyesi ve kuru börülce çimlendirdim.

1: gün:

Maş fasulyesini  ve kuru börülceyi ayrı ayrı iyice bol suyla yıkadım.  Kuru baklagilleri üzerini geçecek kadar su dolu bir kaba koydum.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr

2:gün:

Ertesi gün sularını döküp iyice yıkadım. Bu kez sularını  süzüp   karanlıkta kalmasını sağlayacak şekilde üzerini örtü örtüp bir gün beklettim.

3:gün:

Yine bol su ile yıkadım. Sularını süzdüm. Filizler çıkmaya başladı. Yine üzerlerini örtüp beklettim.

Fotoğraf:Epochtimestr Börülce filizleri çıkmaya başladı
Fotoğraf:Epochtimestr Börülce filizleri çıkmaya başladı
ALIM0052
Fotoğraf:Epochtimestr. Maş fasulyesi filizleri çıkmaya başladı

 

4.gün:

Tekrar bol su ile yıkadım. Filizler daha uzadı. Yenilebilir hale geldi. İstenirse bu haliyle salata veya yemeklerde kullanılabilir. Ancak eğer filizlerin daha büyümesi isteniyorsa bir gün daha  beklenebilir.

Filizler iyice büyüdü , yenilebilir hale geldi
Filizler iyice büyüdü , yenilebilir hale geldi
ALIM0053
Börülce filizleri artık yenilebilir hale geldi . tatlı ve hafif bir tadı var. Bir gün daha bekleyince filizler daha büyüyecek.

 

Filizlenmiş gıdalar bu haliyle yani çiğ halde yenilebildiği gibi üzerine limon, zeytinyağı , sirke vs gibi soslar ilave edilerek salata gibi tüketilebilir. Kan şekerini yükseltmediği için uzun süre tokluk hissi verir.

 

Bir sonraki yazı : Filizlenmiş gıda ile yemek tarifleri

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.