Milli Piyango / Loto Oynar mısınız? Büyük İkramiye Size Çıksa Ne Yaparsınız?

Milli Piyango / Loto Oynar mısınız?

 

Büyük İkramiye Size Çıksa Ne Yaparsınız?

Belki de yılın en heyecanla beklenen saatleridir yılbaşı çekişilişi milli piyango sonuçları ‘nın açıklandığı saatler. Kimisi milli piyango bileti alır çünkü hayalini gerçekleştirmek ister. Kimisi ise almaz çünkü kazanma olasılığının çok az olduğunu düşünür veya hak edilmemiş paranın piyangodan çıkmasını yanlış bulur. Yılbaşı yaklaşırken, milli piyangoya ilgi de artıyor. Neredeyse tüm dünyada bir gelenek olan piyango ve şans oyunları için Epoch Times dünyanın dört bir yanından faklı görüşlere yer verdi:

Türkiye’den Gelen Cevaplar;

Uğur Yürük (Öğrenci- Yaş 15)

Uğur Yürük (Öğrenci- Yaş 15): Milli piyango biletini aile olarak alıyoruz.  Aralık ayı gelince yılbaşı piyangosu aklımıza gelir. Yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye açıklanınca herkes gibi ben de hayal kurarım. Bu yıl milli piyango 2012’de büyük ikramiyeyi duyunca önce miktarı kafamda hayal etmeye çalıştım. Yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye tam 40 milyon TL. Bu miktarda bir para benim hayallerimi çok çok aşıyor. Ama 2012 yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye bana çıksaydı eğer önce evden kaçmayı ve bir otele yerleşmeyi düşünürdüm. Ama yaşım tutmadığı için yılbaşı milli piyangosunu almaya tabii ki babamla giderdim. Böylece de evden kaçma şansım da ortadan kalkardı.

Neyse  bu yılbaşını da annemin yaptığı özel yılbaşı sofrasında yemekten sonra çerez, patlamış mısır yiyerek televizyonların özel yılbaşı şovlarını izleyip, daha sonra da Milli Piyango 2012 özel çekilişini izleyerek yeni bir yıla mutlu bir şekilde girmeyi hayal ediyorum.

Annemin söylediği gibi  ‘En güzel piyangonun sahip olduklarımız’ olduğunu anlayabileceğim günlerim olur gelecekte…

Ayşe Pesen (Çocuk Gelişimci- Yaş 47-Ankara)

Ayşe Pesen (Çocuk Gelişimci- Yaş 47-Ankara): Çok nadir oynarım. Hayalimdeki okul öncesi kurumunu kimsesiz çocuklar için oluştururdum. Deniz kenarında ormanın içinde ,bütün spor tesislerinin olduğu ,eğitici öğretici birimlerinin olduğu ,üretime yönelik meyve sebzelerin  olduğu, hayvan besleme yerlerinin olduğu ,çocukların dört duvar arasına kapatılmadığı  ve eğitimcilerin gönülden , severek çalıştığı ,maddi sıkıntıların olmadığı  cennet gibi bir yuva açmak isterdim.

Rahime Karaca (Ev hanımı- Yaş 80)

Rahime Karaca (Ev hanımı- Yaş 80):Milli piyango bileti almışlığım var. Ailedekilerinki’yle karışmasın diye de üzerine mutlaka ismimi yazarım. Çok para çıkarsa ilk olarak fakirlere yardımda bulunurum,çocuklarıma veririm iş kursunlar diye,para kalırsa da okul yaptırırım.Ama az çıkarsa sadece evimize katkıda bulunurum.

Zübeyde Polat-Lojistik operasyon sorumlusu

Zübeyde Polat (Lojistik operasyon sorumlusu- Yaş 24):  Loto değil ama ara sıra Milli Piyango oynarım. Eğer para bana çıksaydı ilk yapacağım şey kendime ait bir şirket kurmak olurdu. Ama çok büyük paralarım olduğu zaman mutlaka yapacağım dediğim şey;benim en hassas oldugum konu sokakta yaşayan ,birşekilde ailelerinden kopmuş evsiz ,yersiz yurtsuz sokakların hertürlü çirkefine bulanmış çocuklarımız ..küçücük bedenlerinde agır yükler taşıyan ellerinde bali torbaları hertürlü tehlikeye maruz kalan ve kendileride ayrıca tehlike teşkil eden çocuklarımız ..üzülüyorum ama elimden birşey gelmiyor bu sebeble ,tüm türkiyedeki sokaklarda yaşayan çocuklarımızı toplar onlara yönelik devasa bir rehabilitasyon merkezi açar topluma kazandırırdım.

Solmaz Karaca (Kostümcü)

Solmaz Karaca (Kostümcü): Senede bir kere milli piyango oynarım,yılbaşından yılbaşına… Eskiden beri hayalim çok para çıkarsa bir çocuk yuvası açmaktı.Bu çocuk yuvasında zengin ailelerin çocukları parayla özel eğitim,bakım ve sevgi görürken,sokak çocukları da parasız olarak aynı ortamda,eşit şartlarda yetişecekti. Hala her yılbaşında hayalim gerçekleşecek diye heyecanla beklerim.

Tayyip Yıldız (Terzi- Yaş 27)

Tayyip Yıldız (Terzi- Yaş 27): Bütün şans oyunlarını fırsat buldukça oynarım. Büyük ikramiye bana çıksa ilk olarak telefonumu kırarım sonra pasaportumu alır, Belarus vb. ülkelerde hayatımı sürdürürüm…

Diğer Ülkelerden Gelen Cevaplar;

Martha Hernandez (Dış Ticaret Uzmanı- Yaş 57) ** Lima, Peru

Martha Hernandez (Dış Ticaret Uzmanı- Yaş 57) ** Lima, Peru: Hayır, hayatımda hiç loto yada piyango oynamadım ve oynamayı da düşünmüyorum. Para bu kadar kolay kazanılmamalı. Emeğimizin karşılığı olmalı para. Ancak o zaman harcanan emeğin değeri olur. Ben kolay para sevmiyorum. Küçüklüğümden beri, biri bana bahşiş verdiğinde hemen zor, sıkıcı bir iş yaparak ödemem gerektiğini düşünürdüm. Bu yüzden insanların çalışarak kazanabileceği parayı talep etmesini onaylamıyorum.

Bernice Fruz (Operasyon Müdürü- Yaş 36) ** Brooklyn, New York, ABD

Bernice Fruz (Operasyon Müdürü- Yaş 36) ** Brooklyn, New York, ABD :Evet çok severim! Hem gündüz hem gece rakamlarını oynarım. Bazı günler iş arkadaşlarımdan biri benim yerime oynar. Kim bilir belki o zaman kazanırım. Birgün kazanacağım.

Jose Castillo Perez (Bilgisayar Mühendisi- Yaş 39) **Cartagena, Kolombiya

Jose Castillo Perez (Bilgisayar Mühendisi- Yaş 39) **Cartagena, Kolombiya: Evet milli piyango oynarım ama sadece memleketime gittiğim zaman. Amacım piyango bileti veya diğer şans oyunlarını satan kişilere yardımcı olmak. Küçük kasabalardaki gelenek veya yapısal özellik sebebiyle insanlar hergün şans oyunu oynayarak ekonomik sıkıntılarını atlatabileceklerini düşünüyorlar. Bu, aile içerisinde ve arkadaşlar arasında çok popüler ve komik bir tartışma konusu. Kazanacağı para ile yapacağı şeylerin hayalini kurması bir insanı daha çok motive ediyor. Özellikle ben piyango kazanma şansımın oldukça düşük olması sebebiyle çok seyrek oynuyorum.

Alina Dobrin (Veznedar- Yaş 33) ** Bükreş, Romanya:

Alina Dobrin  (Veznedar- Yaş 33) ** Bükreş, Romanya: Evet, genelde oynarım ama pek şanslı değilim. Kendime ve aileme bir ev almak istiyorum o yüzden oynarım.

Inmaculada (Yönetici Asistanı- Yaş 53) ** Madrid, İspanya

Inmaculada (Yönetici Asistanı- Yaş 53) ** Madrid, İspanya: Evet milli piyango oynarım, ama sadece kazanma düşüncesi ile oynamıyorum.  Bu benim için bir gelenek haline dönüştü. Ama devamlı oynamıyorum. Genelde yılbaşı zamanı arkadaşlarım veya ailem ile iddiaya girdiğim zaman veya söz verdiğim zaman şans oyunu oynuyorum.

Boian Vuchev (Lojistik Uzmanı-Yaş 31) ** Sofya, Bulgaristan

Boian Vuchev (Lojistik Uzmanı-Yaş 31) ** Sofya, Bulgaristan: Çok az şans oyunu oynarım, çünkü şans oyunlarına inanmam. Bence bir insanın kazanma olasılığı çok az ve ben de pek şanslı biri değilim. Ayrıca, bence piyango bir kumar çeşidi. İnsanlara para kazandırmaktan ziyade para kaybettiren bir şey.

Mitchell Clayton (Şef ve Öğrenci- Yaş 21) **Alexander Headlands, Avustralya

Mitchell Clayton (Şef ve Öğrenci- Yaş 21) **Alexander Headlands, Avustralya: Büyük bir ikramiye olursa oynarım ama genelde arkadaş ve aile ile birlikte. Aile ve arkadaşlar ile paylaşarak kazanmak güzel olurdu. İlgim sadece bununla sınırlı. Ivır zıvır, küçük kartlar ile ilgili şans oyunlarına vakit harcamıyorum. Kazanmak için katılmak gerekir öyle değil mi?

Borris Salazar Villablanca (Eczacı-Yaş 27) ** Puerto Montt, Şili

Borris Salazar Villablanca  (Eczacı-Yaş 27) ** Puerto Montt, Şili: Özellikle milli piyango da büyük ikramiye olduğu zaman oynarım. Aslında bu tarz şeylere veya kolay para kazanmaya ilgim yok. Rüyalarımın gerçek olması için büyük ikramiye kazanmak isterim mesela dünyayı dolaşmak, istediğim fakat almaya gücümün yetmediği şeyleri alabilmek, yakınlarıma güzel hediyeler verebilmek. Bu sebeple bazı günler oynadım, her zaman değil.

Erol Bearsley (Servis Başkanı- Yaş 40) ** Wellington, Yeni Zelanda:

Erol Bearsley (Servis Başkanı- Yaş 40) ** Wellington, Yeni Zelanda: Evet, genellikle. Neden bilmiyorum – alışkanlık herhalde. Milli Piyango da herkesten daha şanslı olduğumu düşünmüyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.