Mürdüm Erikli Cheese Kek

Her yemek tarifini  kendinize uyarlayabilirsiniz. Bu düşünceyle yola çıktığınızda yaratıcılığınız artar ve yemek yapmak daha eğlenceli olur. Ben de bu düşünceyle kendi   kendime  yeni tarifler  oluşturur , yeni keşifler yaparım.  Bakalım  tutacak mı diye yaptığım cheese keki ikinci kez yapıp ta tuttuğunu görünce paylaşmaya karar verdim.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf: Epochtimestr

Bir buçuk paketten az iyice ufalanmış burçak bisküviyi 125 gram erimiş tereyağı ile ( burada sıvı değil katı yağı eriterek  kullanmalı) karıştırdım.

Kelepçeli kek kalıbının tabanına yağlı kağıt yerleştirdim.  Bu karışımı içine döküp bastırarak iyice sıkıştırdım. İçindeki yağın donması  ve bisküviyle yapışması için diğer malzemeleri hazırlayana  dek buzluğa koydum.

Öte yandan iki yumurta akını bir çimdik tuz ilave ederek mikserle iyice çırptım.  Kocaman bembeyaz bir köpük oldu.

Fırını 140 C de yaktım.

Sıvı malzemeleri  birleştirdim . Bunlar ; iki yumurta sarısı , iki yemek kaşığı süzme yoğurt (kendim yaptım), 1 yemek kaşığı kaymak, 1 bardaktan biraz az, tam  yağlı süt, 2 tepeleme yemek kaşığı labne peyniri  2,5-3  yemek kaşığı un,  vanilya, biraz  portakal kabuğu rendesi, 1  su bardağı  şeker  ( karıştırınca tadına bakın az gelirse ilave edin ) . Bunları biraz mikserle karıştırdım. Sonra yumurta akından yapılmış köpüğü ilave ettim. Bu kez spatulayla köpüğü kaybetmeden , havasını indirmeden karıştırdım.

Yağı henüz soğumuş ama  donmamış olan cheese kek tabanını buzluktan çıkardım. Hazırladığım karışımı üzerine  döküp güzelce yaydım. İçine koyduğumuz karışım sıvı bir karışım olduğu için pişerken akmasın diye kalıbın altını folyo ile sardım.

Kek kalıbından biraz büyükçe bir tepsinin içine kek kalıbını yerleştirdim ve tepsinin içine su koydum.

5 dk kadar 140 C de piştikten sonra 120 -130  C de 45 dk pişirdim. Üzeri hafif kızarır gibi olunca fırını kapattım . Çatlamasın diye hemen fırından çıkarmadım.  Fırının kapağını açtım. 10 dk sonra çıkardım. Ani ısı değişikleri çatlamaya sebep olmasın diye yavaş yavaş soğumasını sağladım.  O da ısısında iyice soğuduktan sonra sıra marmelatı hazırlamaya geldi.

Marmelatı yazın mürdüm eriğinden hazırlamıştım.  Bir su bardağı kadar marmelatı iki tepeleme çay kaşığı nişasta ve biraz da su ile karıştırarak pişirdim. Marmelat az şekerliydi biraz şeker ilave ettim. Jölemsi bir kıvama gelince soğumasını bekledim. Ve cheese kekimin üstüne döktüm.

Fotoğraf: Epochtimestr
Fotoğraf:  Epochtimestr

Cheese keki buzdolabının alt  gözüne yerleştirdim ve bir gün beklettim.  Güzel şeyler sabır ister 🙂

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.