Orman İnternet Ağı (Wood Wide Web) Nasıl Çalışır?

Orman, ağaçlar için sosyal bir ortamdır. Ağaçlar da sosyal varlıklardır. Birbirlerine yardım eden ağaçlar vardır. Ağaçlar toprağın içinde nemli zemin bulmak için ince liflerle köklerini toprak altında yayarlar. Bu sırada mantarlarla eşleşirler.

Birbirlerine yakın olan ağaçlar kökleri, dalları aracılığıyla iletişim kurarlar. Ancak birbirine yakın olmayan ağaçların iletişiminde mantarların önemli rolü vardır. Mantarlar içlerindeki ağsı yapıyla toprağın içlerine kadar kolayca ilerleyebilirler. Ağaçlar köklerindeki mantarsı  ağlar aracılığıyla da birbirlerine sinyaller gönderirler. Yağmurlu, fırtınalı havalarda bile, hava durumuna bağlı olmaksızın bu yolla yavaş da olsa haber gönderirler. Saniyede 1 cm hızla ilerleyen çok yavaş bir elektriksel hıza sahiplerdir. Mantarlar tıpkı bir fiber optik internet ağı gibi çalışırlar. İpliksi yapılarıyla toprağın derinliklerinde  kolayca hareket ederler. Tek bir mantar koca ormanı birbirine bağlayabilir. Bu mantarsı ağlar tıpkı bir orman internet ağı gibidir. (Wood wide web orman internet ağı) Bu haberleşme ağını kaybeden ağaçlar çoğunlukla  hastalanırlar.

fot: pixabay

Mantarlar, hayvan ve bitki arasında kalan canlılardır. Mantarların hücre yapısı onları bitkilerden uzaklaştırır. Kitin adı verilen, bitkilerde olmayan hücre duvarları vardır. Bu durum onları haşerelere daha yakın yapar. Mantarlar bitkiler gibi fotosentez yapmaz. Mantarlar varlıklarını diğer canlılarla kurdukları organik bağlara borçludur. Mantarlar emeç adı verilen yer altında kalan  pamuksu ağlarıyla,  oldukça büyük alanlara yayılabilir. İsviçre’de yarım km genişliğinde bir alana  yayılmış bin yaşında bir bal mantarı bulunur. Oregondaki başka bir mantarın 2400 yaşında olduğu tahmin edilmekte  ve 9 km kare genişlikte bir alana yayıldığı 600 kg olduğu söylenmektedir. Buna göre mantarlar dünyadaki en büyük canlı organizmalardır. Mantarlar her zaman ağaçlara dost değillerdir. Ormanda yenilebilir doku arayıp ağaçları öldürürler. Her ağaç topraktan su ve gıda alabilmek için köklerini genişletmek zorundadır. Bunun için her ağaç kendine en uygun mantar çeşidiyle çalışır. Mantara ihtiyaç duymadan da yayılabilen bitkiler vardır ancak mantarla çalışan ağaçlar daha fazla nitrojen ve fosfor  alabilirler.

Örneğin meşe ağacı  meşe mantarıyla çalışır. Mantarlar ağacın köklerinde bulunan tüysü yapıya yapışır  ve bulunduğu yerde yayılır. Buradan diğer ağaçlara da geçebilir. Diğer ağaçların mantarsı yapılarıyla ortaklık kurar ve böylelikle mantarsı bir şebeke kurulmuş olur. Ağaçlar  aralarındaki gıda paylaşımı ya da haşere saldırısı gibi durumlarda haber alma imkanını bu şebeke yoluyla bulurlar. Eğer gıda bulamazlarsa ölürler. Ağaçlardan hizmetleri karşılığında ağacın sahip olduğu şeker  3 te 1 i ni isterler. Mantarlar ağaçlardaki ağır metalleri çekerek ağaçlara yardım edebilirler. Bazı zararlı bakterileri uzaklaştırırlar. Hava kirliliği  mantarların sonunu getirebilir.

Farklı türde  bazı ağaçlar birbirleriyle mücadele ederken bazı ağaçlar birbirlerini besler. Mesela kayın ağaçlarının diğerleriyle arkadaş olabildikleri söylenir. Ağaçlar arkadaşlarını kaybetmek istemez. Çünkü ormandaki aralıkların bozulması hava nem dengesini etkiler.

Özellikle  ticari kullanım için yetiştirilen ağaçların bolca alana ihtiyacı vardır. Bu ağaçlar fazla güneş almalı, fotosentez yapmalı ve  çabucak büyümelidir. Ağaçlar birbirlerine çok yakın oldukları zaman güneş ve suyu kullanma konusunda birbirlerine engel olabilirler.

pixabay

Achen üniversitesinde öğrenci olan Vanessa Burche kayın ağaçlarının farklı yerlerde  olsalar da birbirlerine yardım ettiklerini keşfetti. Şekeri fazla olan ağaç , kökleri aracılığıyla şekeri daha az olana vermektedir. Güçlü olanlar zayıf olanlara yardım ederek birbirlerini eşit hale getirmektedirler. Kayın ağaçları mantarlar aracılığıyla haberleşmekte bir çeşit sosyal yardımlaşmayı gerçekleştirmektedirler.

Genelde ormancılar ağaçların birbirlerine çok yakın olmamaları gerektiğini düşündüklerinden onları keserler. Fakat kuzey Almanya’nın Lübeck şehrinde  sıkışık ağaçların olduğu bir kayın ormanında çok fazla ürün alınmış. Ağaçlar birbirlerine yakın olduğunda birbirlerini daha iyi beslemişler. Ayrıca aralıklı ağaçların olduğu yerlerdeki  ağaçların böceklere karşı savunma yapması da zorlaşmaktadır. Bu durum evrim terorisinin güçlülerin hayatta kalması düşüncesine ters  düşmektedir. Çünkü ağaçların sağlıklı olmaları bir arada olmalarına bağlıdır. Sağlıksız ve çelimsiz olanlar yok olduğunda ormanda aralıklar meydana gelir ve hava şartlarına karşı korumasız kalırlar. Sıcak ve güneş ormanın toprağını deler ve nemli serin iklimi bozar. Güçlü görünen ağaçlar bile zaman zaman hastalanır. Eğer yakınlarında başka ağaçlar yoksa hafif bir böcek saldırısı bile onların ömrünü kısaltır.

Devam Edecek…

Yazar: S.Şener

Bu makalede ifade edilen görüşler yazarın görüşleri olup Epoch Times’ın görüşlerini yansıtmamaktadır.

İlgili makale: Ağaçlar Sosyal Varlıklar Olabilir mi?

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.