Pfizer ve BioNTech Tarafından Geliştirilen Covid-19 Aşısı Başarılı Oldu

Fotoğraf : Pixabay

Pfizer ve BioNTech tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşıda yüzde 90 üzeri olumlu sonuç alındığı açıklandı.

2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve birkaç ay içerisinde küresel bir salgın haline gelen Covid-19’a karşı büyük bir atılım geldi.

Aşı konusunda, kurucuları arasında Türk asıllı bilim insanlarının bulunduğu Alman BioNTech firması ile birlikte çalışan Pfizer, uzman kişilerden oluşan bir panel tarafından incelenen sonuçların umut verici olduğu belirlendi.

Aşı daha önce Covid-19 enfekte olmamış gönüllüler üzerinde gerçekleşti ve hiçbir ciddi yan etki tespit edilmedi.

Aşı, 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edildi. Denemelerde ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadı. Denenen ülkeler arasında Türkiye de var.

Pfizer’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Enfeksiyon oranları yeni rekorlar kırarken, hastaneler aşırı kapasiteye yaklaşırken ve ekonomiler açılmakta zorlanırken dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programımızda kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin’in ise açıklamaları şöyledir :

“Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Covid-19 aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini  gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat” dedi. Şahin, çalışmaların devam edeceğini dile getirirken, “Bu çok önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.