Sebze Dünyasının Sindrellası Pancar

Pancar, sebze dünyasının Sindrella’sıdır. Şeker ve sirkeye yatırılıp turşusu kurulan pancar, mutfak diplerindeki dolaplarda dururdu. Ama artık taze sebze olarak süpermarket raflarında görülüyor ve sonunda değerini ortaya koyuyor.

Pancarın yararları

Pancarın çok güçlü ve geniş bir alana yayılan birçok yararına için işe nereden başlamak gerektiğini kestirmek güçtür. En iyi temizleyicilerden ve bağışıklık sistemi koruyucularından biridir. Ayrıca bütün vücutta çok yararlı etkileri vardır. Antioksidan etkisi çok yüksektir ve bulaşıcı hastalıklarla savaşmaya yardım eder. Kandaki kırmızı yuvarların yapımına destek olur, kanı temizleyip güçlendirir. Böylece kan besleyici maddeleri bütün vücuda taşıdığı için kansızlık da önlenir. Doğu Avrupa’da pancarın temizleme özelliğine büyük değer verilir ve lösemi tedavilerinde bile kullanılır. Pancardaki demir ve doğal şeker, vücudu güçlendirir ve enerji verir. Pancarın belleği ve dikkati toplama yeteneğine yardım ettiğine de inanılmaktadır. Pancar doğal olarak tatlıdır ama kalorisi şaşılacak kadar düşüktür. Pancarda beta-karoten (Bu vücutta A vitaminine dönüşmektedir) B6, C vitaminleri, folik asit, mangan, kalsiyum, magnezyum, demir potasyum ve fosfor bulunur. Karbonhidrat değeri de yüksektir.

Yaşam için gerekli organlar

Pancar, ayrıca vücudun yaşam için gerekli organlarının çoğunu da korur. Böbrekler, safra kesesi ve karaciğerin çalışmasına destek olur ve böbreklerde taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Ayrıca, mikroplanmalara karşı koyan doğal bir sebzedir ve alerjik tepkileri de yatıştırır. Pancar, kanla ilgili olduğu için adet kanamalarıyla ilgili sorunlarda ve özellikle aşırı kan kaybına neden olan devrelerdeki kansızlık konusunda tam anlamıyla yardımcıdır. Adet kanamalarını düzenler ve menapoz sorunlarının tedavisinde de önemli bir yeri vardır. Pancarda vücudun hastalıkları atmasında yardımcı

olan önemli antidioksanlar vardır. Vücudun mikroplanmalara karşı ana savunucusu olan akkan sistemi özellikle pancar suyu alındığında güçlenmektedir.

Seçme ve saklama

Sert, kırmızımsı mor, üstü çatlamamış ve tepeleri kesilmemiş, tercihen organik olan pancarları seçin. Yapraklar yeşil ve taze görünümlü olmalıdır. Pancarla çok çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Genellikle haşlanır ama pancarı çiğ de yiyebilirsiniz. Yine rendeleyerek veya ince ince keserek salatalara da koyabilirsiniz. Pancar pek çok Rus ve Doğu Avrupa yemeklerinde yer alır. Pancar suyu en güçlü olanıdır. Bunu havuç, ıspanak ve lahana gibi sebzelerin sularıyla karıştırırsanız her bakımdan mükemmel bir sağlık kokteyli elde edersiniz. Pancar yeme düşüncesinden hoşlanmayan pek çok kimse, özellikle diğer biberli veya acı sularla karıştırıldığında, pancarın tatlı, yoğun suyunu beğenirler. Pancarın tepe yapraklarında da ekstra besleyiciler vardır. Onun için su çıkarırken yaprakları kullanmayı unutmayın. Pancar suyunun tek kötü yanı giysileri ve sofra örtülerini lekelemesidir. Pancarı hazırlarken, ikram ederken ve yerken dikkatli olmalısınız.

Yararları

  • Temizleyicidir ve zararlı maddeleri giderir
  • Bağışıklık ve dolaşım sistemini güçlendirir
  • Kanı güçlendirir ve kansızlıkla savaşır
  • Bulaşıcı hastalıklar, iltihap ve böbrek taşlarına karşı savaşır
  • Enerji verir ve dengeler //www.kucukinsan.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.