Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana çorbası tarifi

Tarhana Yapımı: Yörelere göre değişmekle birlikte genellikle tarhana çorbası tarifi şu şekilde yapılır. Yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, istenirse soğan iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Ovularak hamur haline getirilen harç, bir kap içinde üstü bir bezle örtülerek mayalanması ve kabarması için en az bir hafta bekletilir. Bekleme süresi tarhananın türünü belirler. Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, daha az bekletilerek kurumaya alınan (işleme sokulan) tarhana tatlı tarhana olur. Mayalanan harç, parçalar halinde bir yörük dokuması ya da bez üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek, bazı yörelerde ise daha büyük parçalar ya da simit halinde kurutularak saklanır.

 

Türkiye’nin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde tarhana çorbası, kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz.

Malzemeler
1 Çorba Kaşığı Margarin
1 Su Bardağı Tarhana
1 Çay Kaşığı Nane
Tuz.
1 Çay Kaşığı Kırmızıbiber

Yemeğin Tarifi

1 çorba kaşığı margarini tencereye alıp, eritin.içine kırmızı pul biber ve kuru naneyi ilave edip kızartın. 5 su bardağı suyu ilave edin. Başka bir kabın içinde de, 1 su bardağı suya, 1 su bardağı tarhanayı ekleyip karıştırın.

Kaynamakta olan tarhana çobasının  içine bu karışımı ilave edin. 15-20 dakika pişirin ,

Afiyet olsun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.